Sanikhaber.com

Zeytinlik Bölgelerine Yapılması Düşünülen Sanayi Tesisleri Düzenlemesinde Geri Adım Atıldı

Zeytinlik Bölgelerine Yapılması Düşünülen Sanayi Tesisleri Düzenlemesinde Geri Adım Atıldı

Geçtiğimiz günlerde ülke gündeminde çok konuşulan, gerek vatandaşlar gerek muhalefet partileri tarafından şiddetle karşı çıkılan zeytinlik bölgelerine kurulacak olan sanayi tesisleri düzenlemesi hususunda geri adım atıldı.

AK Parti’den Açıklama Geldi

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş: “Zeytinlik düzenlemesi konusundaki çalışmaların komisyona geri çekilmesine karar verildi” şeklindeki açıklamalarıyla yasa tasarısının Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu huzuruna sunulmadan evvel yeniden görüşüleceğini ifade etti.

Muhalefet Partilerinin İstedikleri Neydi?

Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi, zeytinlik alanlarının madem bölgelerine çevrilmesi ile tahrip göreceği ve yok edileceği gerekçesiyle bu düzenlemelerin karşısında durmuşlardı.

Başbakan Binali Yıldırım ise geçtiğimiz gün yapılan AK parti grup; Zeytin yetiştirme bölgesi olarak bilinen yerlerde ne yazık ki önceden bazı yanlış uygulamalarla sanayi tesisleri kurulmuş. Zeytin yetiştiriciliği için kullanılan bölgeler kullanılamaz hale gelmiş. Bununla ilgili düzenlemeye gidilmesi amacımız. Sanayi bölgesi zeytin alanları 3 kilometre uzaklıkta bulunacak, daha yakın bir mesafede tesis kurulmasına asla izin verilmeyecek. Ancak 3 kilometreden daha fazla mesafede bu tesisler kurulabilmesi mümkün. Bu nasıl yapılacak? 11 kişiden oluşan bir kurul var, kurula gelecek. Bu işin yapılması şayet kamu yararınaysa bu gerçekleşecek. Zeytin mi daha mühim, tesis mi? Bizim amacımız ülkemizin problemlerine çözüm üretmek. Bu yolda her şeyi vatandaşımızla evirip çevirmeden konuşacağız. Vatandaşımız eğer şunu istemiyorsa, onun istemediğini de zorla yapacak değiliz” şeklinde konuşmuştu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ