Sanikhaber.com

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) O Tercihlere Yerleşenlere Burs Vereceğini Açıkladı

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) O Tercihlere Yerleşenlere Burs Vereceğini Açıkladı

Gelecek dönemden itibaren temel bilim ve yer bilimleri alanlarından bulunan programlara ilk 3 sırada yerleşmiş kişilere devlet aylık olarak 625 lira burs vereceğini duyurdu. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurulunun daha yeni ve yenilikçi programlar açtığından “Yeni YÖK” olarak ifade ettiklerini söyledi.

YÖK Başkanı, Yükseköğretim Kurumu olarak geçtiğimiz yıl ilk olarak Türkiye’ nin önceliği olarak görülen alanları ve yükseköğretim de önem taşıyan, ziraat-orman-su ürünleri-tarım gibi lisans programlarına artan ilgiden dolayı bu fakülteler altında bulunan programlara ilk 3 sırada olarak yerleşen öğrencilere burs verme kararında bulunduklarını iletti. Başkan Saraç, 46 üniversitede 210 program da 630 üniversite öğrencisine geçen eğitim-öğretim yılından başlayarak teşvik olarak burs verildiğini söyledi.

Başkanı Saraç, gelecek eğitim öğretim senesinde Türkiye’ nin gelişmekte olan bilim hayatı açısından önemli iki burs programı daha başlatılacağını ifade etti.

Bunlardan birinin Türkiye için önem teşkil eden fakat son senelerde ilginin gittikçe azaldığı yer bilimleri  programı olacağını dile getiren Başkan Saraç, sözlerine şunları ekledi:

“Yer bilimleri programları aslında temel bilimlerin bir cüzü olarak da kabul edilen programlardır. Halen yükseköğretim sistemimizde, 20 maden mühendisliği, 25 jeoloji mühendisliği ve 8 jeofizik mühendisliği programı mevcut. Buradaki öğrenci taleplerine baktığımızda temel bilimlere ilginin azaldığı dönemlerle aynı zamanda buraya da ilginin azaldığını gözlemlemek mümkün. 2012 yılında bu programların doluluk oranı yüzde 39-50 bandında iken 2016 yılında alınan bazı kararlar ve rasyonel planlamalar neticesinde bu oran, yüzde 52-66 bandına yükseldi.

Fakat yer bilimleri de ziraat-orman-su ürünleri gibi ülkemiz için hayati önem taşıyor. Bu programların öğrencilerinin nitelik bakımından profilini yükseltmeye yönelik bir dizi çalışma başlatma kararı aldık. Bu yıldan itibaren yer bilimleri alanları olan maden mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve jeofizik mühendisliği programlarına ilk üç sırada yerleşen öğrencilere de burs vereceğiz.” Bir diğer burs verilecek bölümün ise Temel bilimler alanı olduğunu diyerek sözlerini noktaladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ