Sanikhaber.com

Uyum Paketi Meclis’e Sunulacak! CHP Paketin Geçmemesi İçin Meclisi Kilitlemeyi Düşünüyor!

Uyum Paketi Meclis’e Sunulacak! CHP Paketin Geçmemesi İçin Meclisi Kilitlemeyi Düşünüyor!

Adalet Bakanlığı tarafından, anayasa değişikliğine ilişkin uyum yasaları dahilinde 16 kanundaki 132 maddede düzenlemeye gidilmesini öngören kanun tasarısı taslağı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunuldu. Kanunun tasarısının sunulmasının ardından CHP tarafından atak geldi. CHP tasarın gecikmesi için kendi parti mensuplarına Meclisi Kilitleyin mesajında bulundu.

Bu mesajın ardından TBMM’de sinirlerin iyice gerileceği düşünülüyor. Referandumdan önce Meclis’te yapılan oylamalarda; CHP ve HDP’li milletvekilleri sürekli kavga çıkarmıştı. AK Partili bir milletvekilinin burnunu kıran CHP’lilerin başka bir AK Partili vekilin bacağını ısırdığı iddia edilmişti. Bu haberler Türkiye gündeminde geniş yer bulmuştu.

TBMM BAŞKANLIĞINA SUNULAN TASLAĞIN İÇERİĞİ

Taslağın yasalaşmasının sonra, askeri mahkemelerin kaldırılmasıyla askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasına ilişkin düzenleme yapılacak. İlgili kanunda “Askeri suçların soruşturması ve kovuşturmasında 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri uygulanır” hükmü bulunacak. Diğer yandan, subay ve astsubayların şüpheli sıfatıyla ifadesi Cumhuriyet savcılığında alınacak.

Askeri suçlara ilişkin dava ve işlere bakmak üzere, askeri birliklerin konuşlu oldukları yer, coğrafi durum ile iş yoğunluğu göz önüne bulundurulmak suretiyle belirlenen il merkezi ve ilçelerde, Milli Savunma Bakanlığı ile Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) görüşü alınarak, Adalet Bakanlığınca asliye veya ağır ceza mahkemeleri kurulabilecek.

HSYK, HSK OLARAK DÜZENLENECEK

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Kanunu’ndaki yer alan “Yüksek” ifadesi çıkarılarak, kanunun adı Hâkimler ve Savcılar Kurulu Kanunu olarak değiştirilecek. HSYK’nın ismi de Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) olacak. İki daire halinde 13 üyeyle çalışacak HSK üyelerinin seçimine ilişkin düzenleme anayasaya uyumlu halde olacak.

Kurulun üç üyesi, birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş adli yargı hâkim ve savcıları, bir üyesi, birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş idari yargı hâkim ve savcıları arasından Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek. HSK’nın üç üyesi Yargıtay, bir üyesi Danıştay üyeleri, üç üyesi ise hâkimlik mesleğine alınmasına engel bir hali olmayan, yükseköğretim kurumlarının hukuk dalında görev yapan öğretim üyeleri ile meslekte fiilen 15 yılını doldurmuş avukatlar arasından Türkiye Büyük Millet Meclisince dört yıllığına seçilecek.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCILARI YARGILANACAK

Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanunda yapılan değişiklikle Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi’nde yargılanacaklar arasına Cumhurbaşkanı Yardımcıları da yer alıyor.

Anayasa Mahkemesi’nin görevlerine ilişkin bölümde, “Cumhurbaşkanını, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nı, Cumhurbaşkanı yardımcılarını, bakanları, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay başkan ve üyelerini, başsavcılarını, Cumhuriyet Başsavcı vekilini, Hâkimler ve Savcılar Kurulu ve Sayıştay başkan ve üyelerini, Genelkurmay Başkanı ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarını görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan sıfatıyla yargılamak” düzenlemesi gerçekleştirilecek.

Kanunların iptali için Anayasa Mahkemesine dava açılmasında da değişikliğe sunulacak. Böylece, Cumhurbaşkanı ile beraber TBMM’de en fazla üyeye sahip iki siyasi parti grubunun her biriyle TBMM’nin üye tam sayısının en az beşte bir oranındaki üyeler iptal davası açma yetkisine sahip olabilecek.

Uyum yasalarıyla, 353 sayılı Askeri Mahkemelerin Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu, 357 sayılı Askeri Hâkimler Kanunu, 1600 sayılı Askeri Yargıtay Kanunu,1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanunu yürürlükten kaldırılacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ