Sanikhaber.com

Usta Sanatçı Harun Kolçak Yaşamını Yitirdi Harun Kolçak Kimdir?

Ünlü pop müzik sanatçısı Harun Kolçak, 62 yaşında yaşamını yitirdi. Kolçak uzun zamandan beri kanser tedavisi görüyordu.

Usta Sanatçı Harun Kolçak Yaşamını Yitirdi Harun Kolçak Kimdir?

Uzun zamandır prostat kanseri tedavisi gören ünlü pop müzik sanatçısı Harun Kolçak, akşam saatinde aniden fenalaştı.

62 yaşında olan Kolçak, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Kolçak, aynı zamanda ünlü sinema sanatçısı Eşref Kolçak’ın oğlu idi.

HARUN KOLÇAK KİMDİR?

Sinema sanatçısı Eşref Kolçak’ın oğlu olan Harun Kolçak, 15 Temmuz 1955 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Sanatçı, Saint Benoit’de eğitimine devam etti sırada müzik çalışmalarına o seneler bas gitar çalarak başlamış, içindeki müzik tutkusu giderek artınca sinema sanatçısı olan babası Eşref Kolçak’la konuşarak eğitimini yarım bırakmış ve profesyonel müzik çalışmalarına başlamıştır.

İLK ÇALIŞMALARINA ERKİN KORAY’LA BAŞLADI

Türk pop şarkıcısı, besteci, söz yazarı ve bas gitaristi gibi farklı kimliklerle bilinen Harun Kolçak, ilk çalışmalarına rock müziğin babası olarak tanınan Erkin Koray’la başlamıştır. 1977’de Erkin Koray’ın çıkarmış olduğu Tutkusu albümünde bas gitar çalmıştır.

Silahlıpoda Ritm 68 orkestrasına 1978 senesinde bas gitarist olarak katılan Harun Kolçak, askerlik dönüşü caz müziğe yönelmiş, Aydın Esen, Neşet Ruacan-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi ünlülerle çalışmış ve müzikal deneyimini iyicene artırmıştır. O dönem Harun Kolçak, Onno Tunç’tan orkestrasına katılması için teklif almıştır.

ŞARKILARININ ÇOĞUNUN SÖZ VE MÜZİĞİ KENDİSİNE AİT

7 sene boyunca Onno Tunç Orkestrası`nda bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yapan Harun Kolçak, Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile birlikte yapmış olduğu düetler ile Kuşadası “Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması” ve Antalya “Akdeniz Akdeniz Müzik Yarışması” isimli şarkı yarışmalarında ödüller almıştır.

1991’de Onno Tunç ile ortak yapmış olduğu “Beni Affet” albümü ile büyük çıkış yakaladı. Albümlerin çoğunda şarkıların söz ve müziği kendine ait olan Kolçak, başka sanatçılara da pek çok eser vermiştir. 1996’da Litvanya’da 13 ülkenin katıldığı “Müzikos Festivalis 96″da “En İyi İkinci Şarkıcı” seçilmiştir.

Kolçak, 2012’de Tekrardan Doğuyorum isimli solo albüm çıkarmıştır. Ekim 2013 itibariyle Harun Kolçak&Rock Off isimli grup kurmuştur. Can Güney,Yusuf Tunceli ve Orkun Gezer`in olduğu grubun verdiği ilk performans Okan Bayülgen`in Makina Kafa isimli programda vermişlerdir.

2014 SENESİNDE AMELİYAT OLDU

Harun Kolçak 2014 senesinde yakalanmış olduğu prostat kanseri sebebiyle ameliyat olmuştur. “Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüz olsaydık, birbirimize değer vermezdik” sözleriyle hastalığıyla nasıl mücadele ettiğini açıklayan Kolçak, kanseri maneviyatı ile yendiğini ve bu esnada alkali diyeti yaptığını söylemiştir.

22 Haziran 2016 Çarşamba günü Harun Kolçak’ın hastalığı tekrardan nüksetti. Acil olarak hastaneye kaldırılan Harun Kolçak yeni bir ameliyat daha oldu. Yoğun bakımda tedavi altına alınan sanatçı yakın dostları tarafından Harun Kolçak’ın bilincinin açık olduğu fakat sadece gözüyle tepki verebilmekte olduğu söylendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ