Sanikhaber.com

Ulusal Cephe’nin Lideri Le Pen Kariyerinde İlk Defa Milletvekili Seçilerek Meclise Girdi

Ulusal Cephe’nin Lideri Le Pen Kariyerinde İlk Defa Milletvekili Seçilerek Meclise Girdi

Ulusal Cephenin (FN) lideri Marine Le Pen: “Yüzde 56 ile seçilmiş bulunmaktayım. Seçmenimin bu tercihi benim için büyük bir onurdur. Seçime katılım oranı seçmenin siyasete karşı tavrının zirve yaptığını göstermektedir.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un oluşturduğu Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi, genel seçimleri üstün bir başarı ile tamamladı. Bu sırada da aşırı sağcı Ulusal Cephe(FN)’nin lideri Marine Le Pen, siyasi hayatı boyunca ilk defa milletvekili olarak Ulusal Meclis’te yerini aldı. Le Pen, ilk açıklamasını Henin-Beaumontda bölgesinde yaptı. Açıklamasında vekili olduğu partinin 6 milletvekili ile Ulusal Meclis’te yerini aldığı şeklinde konuştu.

Le Pen “%56 ile seçilmiş bulunmaktayım. Seçmenimin bu tercihi benim için büyük bir onurdur. Seçime katılım oranı seçmenin siyasete karşı tavrının zirve yaptığını göstermektedir. Katılım oranları meclisin geçerliliğini tartışmalı hale getiriyor. Aynı zamanda yeni dönemin olumsuz bir temelle başladığına işaret ediyor.” şeklinde konuştu. Konuşmasına ”Mecliste siyasi grup kuramayacak olmamız skandaldır.”  şeklinde devam etti. Meclise seslenerek “ Milletvekili sayısına göre değil, alınan oy oranına göre siyasi grup kurulması için çalışmaların yapılması çağrısında bulunuyorum.” dedi. Le Pen Macron’un Fransa’nın geleceği için doğru bir tercih olmadığı konusunda atıfta bulunarak “ Fransa’nın ayrışmasına karşı mücadele eden tek güç biziz” ifadelerine yer verdi. Sandıktan çıkan neticelere göre Le Pen’in temsilcisi olduğu Ulusal Cephe’nin 5 ile 8 arasında milletvekili kazanabileceklerinin sinyallerini veriyor.

Fransa’nın aşırı sol partisi Boyun Eğmeyen Fransa’nın lideri Jean-Luc Melenchon da seçmen sayısını işaret ederek “Dar bir azınlık tüm güce sahip oldu. Sandığa gitmeyen bu çoğunlukta ben bir enerji görüyorum. Bu enerji ortaya çıkacak ve mücadelesini verecektir.” şeklinde konuştu. Ayrıca Melenchon “ 22 ila 30 milletvekili çıkarma şansımız var ve mecliste grubumuzu kuracağız.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ