Sanikhaber.com

Türkiye’nin İlk Jandarma Kadın Komutanı Şehit Yarbay Songül Yakut’a Son Görev!

Türkiye’nin İlk Jandarma Kadın Komutanı Şehit Yarbay Songül Yakut’a Son Görev!

Jandarma komutanı olan Şehit Yarbay Songül Yakut, Şırnak’ta Cougar tipi askeri helikopterin kalkıştan kısa bir süre sonra düşmesi sonucu şehit oldu. Jandarma Yarbay Songül Yakut’un cenazesi son görev için babaocağına getirildi.

Şırnak’ta düzenlenen askeri törenin ardından hava yolu ile ailesinin yaşamış olduğu, Malatya’ya getirilen Şehit Yarbay Songül Yakut’un cenazesi daha sonra jandarma ve polis konvoyu eşliğinde ailesinin yaşadığı Çavuşoğlu Mahallesine getirildi.Gözyaşlarının akıp gittiğ helallik alımında anne Sebahat Yakut ayakta güçlükle durabildi. Yüreği yanan anne Sebahat Yakut, Yavrum daha dün ben senle konuşmuştum. Kızım hadi kalk eve gidelim, beni yalnız bırakma. Ya beni de götür yada sende gel.” diyerek feryat etti

Babaocağında ki helallik alımından sonra Şehit Yarbay Songül Yakut’un cenazesi jandarma ve polis konvoyu eşliğinde Şehir Mezarlığı morguna götürüldü. Cenazesi İkindi namazı sonrasında Malatya  Şehir Mezarlığında düzenlenecek cenaze törenine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın da katılacağı açıklandı.

YARBAY SONGÜL YAKUT TÜRKİYE’NİN İLK JANDARMA KADIN KOMUTANIYDI

Şehit Jandarma Yarbay Songül Yakut, 1976’da Malatya’da doğdu. Malatya’da büyüyen ve eğitim hayatını Malatya’da tamamlayan ve sonrasında Kara Harp Okulu’nun jandarma sınıfından 1997 yılında teğmen rütbesiyle mezun oldu. 2005-2007 yılları arasında Beypazarı’nda görev yaptığı sırada bölgelerde aile içi şiddete karşı verdiği mücadele ile tanınan bir isim olan Yarbay Songül Yakut, bölgedeki köylü kadınların sorunlarını dinliyordu.

YARBAY SONGÜL YAKUT FETÖ KUMPASIYLA GÖREVDEN ALINMIŞTI

Türkiye’nin ilk kadın ilçe jandarma komutanı olarak da bilinen Şehit Yarbay Songül Yakut, yüksek lisans eğitimi ve başarılı çalışmaları sonrasında 1 yıl erken terfi ederek Yüzbaşı rütbesini almıştır.Başarılı azmiyle ilerleyen dönemlerde binbaşı rütbesindeyken 2013 yılında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kumpasıyla görevinden uzaklaştırılan Songül Yakut, verdiği hukuk mücadelesiyle FETÖ’ne ilişkili olmadığı öğrenildi ve ilerleyen yıllarda yeniden üniformasına geri döndü.

Şırnak’a tayin olan Songül Yakut, 31 Mayıs 2017 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba’da meydana gelen helikopter kazasında 13 silah arkadaşı ile birlikte şehit düştü.

YARBAY SONGÜL YAKUT KÜÇÜK YAŞTA BABASINI KAYBETMİŞTİ

Songül Yakut küçük yaşta babasını kaybeden  5 kardeşli ailenin en küçüğü. 2 kardeşi Mersin’de, 1 kardeş İstanbul’da ve 1 kardeşi ise Almanya’da bulunan Songül Yakut’un annesi ise kışlarında Çavuşoğlu Mahallesindeki evinde yazları ise Akçadağ ilçesine bağlı Ören Mahallesi’nde kalıyor.
Şehit  Yarbay Songül Yakut, geçen yıl annesi için aldığı Ören Mahallesinde ki  yazlık eve izinlerde gelerek çok sevdiği toprakla uğraşıyordu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ