Sanikhaber.com

Türkiye Katar’a Çıkarma Yapıyor! Bakan Çavuşoğlu’nun Ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’de Ziyarete Katılacağını Açıkladı!

Türkiye Katar’a Çıkarma Yapıyor! Bakan Çavuşoğlu’nun Ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’de Ziyarete Katılacağını Açıkladı!

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Ortadoğu kriziyle Türkiye’den Katar’a büyük destek gelmişti. Körfez ülkelerinin sırtını döndüğü Katar’a Türkiye ve İran sahip çıktı. Terör örgütüne yardım etmek suçuyla ilişkilerini kestiklerini açıklayan Körfez Ülkeleri’ne darbe Türkiye ve İran’dan geldi. Türkiye ve İran Katar’a yiyecek yardımında bulundu. Özellikle Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde Katar’a 5000 kişilik Askeri Üs konuşlandırması çok konuşulmuştu. Bu olayların ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Katar’a ziyaret gerçekleştirecek. Bakan Çavuşoğlu’na Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’de eşlik edeceğini açıkladı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Katar ziyaret kapsamında kendisinin de yer alacağını açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün  Katar ziyaretini gerçekleştirecek. Mevlüt Çavuşoğlu’nun Katar ziyareti sonrası Suudi Arabistan’a geçebileceği bildirildi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, ŞEYH AL SANİ İLE DE GÖRÜŞECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Katar’a giderek krizin aşılması için diplomatik temaslarda bulunacağı belirtiliyor. Bakan Çavuşoğlu, ziyaret sırasında,  Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile görüşecek ve Katar Emiri Şeyh Temim bin  Hamad Al Sani tarafından da kabul edilecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şartlar oluştuğu taktirde Suudi Arabistan’a da gideceğini söyledi.

TİLLERSON’LA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Katar krizinin çözümü için yoğun bir telefon trafiği düzenlediğini belirtirken bu sabah gerçekleştirdiği açıklamasında şu sözleri kaydetti:

“Yani bizim sürekli ziyaretlerimiz, telefon görüşmelerimiz devam ediyor. Biraz sonra  Malezya Dışişleri Bakanı ile görüşeceğiz. Cumhurbaşkanımız sürekli birçok liderle de birden fazla görüşmeler yaptı. İşte Macron’la tekrar görüştü geçtiğimiz hafta sonu. Belki bugün, yarın yine görüşürler. Biz sürekli herkesle temas içindeyiz’’ şeklinde konuşmuştu.

59 KİŞİ TERÖR LİSTESİNE ALINMIŞTI

Suudi  Arabistan, BAE,  Bahreyn ve  Mısır, söz konusu kararlardan birkaç gün sonra yayımladığı ortak bildiride ise  Katar tarafından desteklendiği öne sürülen, aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin de yer aldığı 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun “terörle irtibatlı” olduğu iddiasıyla “terör listesine” alındığını dünyaya duyurmuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ