Sanikhaber.com

Türkiye Almanya’yı Çok Sert Bir Şekilde Eleştirdi

Dışişleri Bakanlığı, Berlin’den gelen aktivistler tutuklanmasıyla ilgili eleştiren yorumların asla böyle bir şey kabul edilemez olduğunu söyledi.

Türkiye Almanya’yı Çok Sert Bir Şekilde Eleştirdi

Türkiye ve Almanya arasında yaşanan gerilimde yeni perde. Almanya’nın aralarında kendi vatandaşı da bulunan altı aktivistin İstanbul Büyükada’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanmasını eleştirmesi, Ankara’dan çok sert tepki gördü.

Dışişleri Bakanlığı, Berlin yönetimin yapmış olduğu yorumların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yazılı açıklama ise şöyle:

18 Temmuz 2017 tarihinde tutuklanan Alman vatandaşı Peter Steudtner ile ilgili olarak Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarıyla Bakanlığımızda yapılan görüşmede konunun yargıya intikal olduğu, bağımsız Türk yargısına güvenilmesi gerektiğini, Steudtner’in gözaltına alındığı ilk günden itibaren uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak konsolosluk himayesinin sağlanmasında herhangi bir eksiklik yaşanmadığı açıklama olarak yapılmıştır.

Aynı konuda Berlin Büyükelçimiz de AFC Dışişleri Bakanlığı’na talepleri üzerine açıklama yaptı.

Bu görüşmelerden sonra AFC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Federal Hükümet Sözcüsü tarafından yapılan ve diplomatik nezaketsizliğe örnek teşkil olabilecek açıklamalarda Türk yargısına doğrudan müdahale olduğu ve haddini aşan ifadeler kullanıldığı görülmüştür.

Bu açıklamaların kabul edilmesi mümkün değildir. Ülkemizde yargı yetkisi kullanılmasında, Anayasamız çerçevesinde hiçbir organ, makam, merci veya kişinin mahkemelere emir ve talimat veremeyeceği, tavsiye ve telkinde bulunamayacağı teminat altına alınmıştır.

Söz konusu açıklamalarda ifadelerin, Türkiye’yi alan farklı terör örgütü mensuplarına kucak açarak, teröristlerin adalet önüne çıkarılmasını engelleme yapanların hukuka yaklaşımlarındaki çifte standardı bir defa daha ortaya koymuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ