Sanikhaber.com

TSK Katar Hakkında Açıklamada Bulundu, 3 Kişiden Oluşan Askeri Heyet Gönderildi

TSK Katar Hakkında Açıklamada Bulundu, 3 Kişiden Oluşan Askeri Heyet Gönderildi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapmış olduğu yazılı açıklamada bahsi geçenler, Katar’da bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri üssünde yerleştirecek askerler için hazırlık amacı doğrultusunda üç kişiden oluşan bir heyeti Katar’a gönderilmiş olduğu belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapmış olduğu açıklama şu şekilde:
Türk Silahlı Kuvvetleri öğelerinin Katar’da sürekli yer değiştirmesine olanak sağlayan “Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayi ile Katar Topraklarında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Konuşlandırılması Konusunda İş Birliği Anlaşması” 15 Haziran 2015 senesinde yürürlüğe girmiştir. Bahsi geçen konu için anlaşmayı müteakip Ekim 2015 tarihinden beri Türk Silahlı Kuvvetleri öğelerinin Katar’da yerleşmeleri için dair tüm çalışmalar başlamıştır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin öğelerinin yerleşim yerini değiştirmesi adına ihtiyacı olan, yerleşilecek olan araziyi araştırmak ve gereken koordinasyonu sağlamak amacı ile 2015 senesinden beri iki ülke silahlı kuvvetleri arasında karşılıklı bir şekilde gelip gitmeler yaşanmaktadır. “Katar Topraklarında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Konuşlandırılmasına İlişkin Uygulama Anlaşması” 28 Nisan 2016 yılında imzaları atılmış olan ve 07 Haziran 2017 senesinde yani günümüzde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabulü öngörülmüştür. Bu şekilde Türk Silahlı Kuvvetlerinin Katar’da yerleşimine dair Türkiye’nin iç hukuk süreci bitmiştir. Yerleşime dair yapılan işlerin devamı son olarak 12 Haziran 2017 tarihinde yani dün 3 kişiden oluşan bir askeri heyet Katar’a yollanmıştır. Gönderilmiş olan heyet, yerleşime dair hazırlıklar ile ilgili keşif ve koordinasyon çalışmalarına Katar’da şuan devam ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ