Sanikhaber.com

Toplamda 43 Kişi Boğuldu! Yüksek Sıcaklıklar Beraberinde Ölüm Getiriyor! İşte Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Toplamda 43 Kişi Boğuldu! Yüksek Sıcaklıklar Beraberinde Ölüm Getiriyor! İşte Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Afrika’dan gelen çöl sıcaklıkları Anadolu’da da kendisini bir hayli göstermiş durumda. Ülkenin bazı kesimlerinde sıcaklıkların 55 dereceye kadar çıktığı gözlemlenebiliyor. Yüksek sıcaklıklardan sonra ise boğulma haberleri de sık sık geliyor. İçinde bulunduğumuz Haziran ayında 15’i çocuk 43 kişi boğularak can verdi. Alınan tüm tedbirlere ve yerel resmi kurumların yaptığı uyarılara rağmen her gün boğulma haberleri gelmektedir. Yetkililer yüzme bilsin ya da bilmesin, herkesin güvenliği olmayan sulara girmemesini söylemektedir.

Türkiye üzerinde etkisini yoğun bir şekilde hissettiren sıcaklıklar beraberinde ölüm haberlerini de getirdi. Nisan ve Mayıs aylarında güvenliği olmayan sularda serinlemek isteyen 8 kişi hayatını kaybetti. Bu rakam içinde bulunduğumuz Haziran ayında bir hayli arttı. Sulama kanallarında, göletlerde vs. serinlemek isteyen 43 kişi boğularak hayatını kaybetti. Özellikle bayramda yükselen hava sıcaklıkları bu sayısı oldukça artırdı.

Sık gelen boğulma haberlerinin önüne geçmek için vatandaşların bilgilendirilmesi ve bu konuda eğitilmesi gerektiğini söyleyen Volkan Dikmen, “ Yüzme bilmenin sadece su üzerinde durmak olmadığını herkesin bilmesi gerekiyor. Vatandaşlara güvenliği olmayan sulara kesinlikle girmemeleri gerektiği konusunda sürekli uyarmalı ve bilgilendirme çalışmaları yapılmalıdır. Sadece yetişkinlere değil bu eğitimlerin ilkokul çağında başlaması gerekiyor. Çocuklara yüzmeyi öğretmek ve hangi şartlar altında suya gireceklerini anlatmak gerekiyor.” dedi. Dikmen ayrıca, “Suya gireceğiniz yerde cankurtaran olmasına dikkat edin. Çocuklara güvenliksiz sularda yüzmemeleri gerektiğini anlatmak gerekiyor. Boğulan birisini kurtarmak isterken kendisi de boğulan fazla sayıda yüzme bilmeyen insan var. Doğru olan ise yüzdürücü bir materyalle yardım etmektir. Öyle görünüyor ki bazı durumlarda en usta yüzücüler bile boğulma tehlikesi geçiriyor.” şeklinde aktardı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ