Sanikhaber.com

Tokat Piyade Alayında Askerin Tepesine Yıldırım Düştü ! 5’i Asker 6 Kişi Yaralandı. 1 Sivil Hayatını Kaybetti

Tokat Piyade Alayında Askerin Tepesine Yıldırım Düştü ! 5’i Asker 6 Kişi Yaralandı. 1 Sivil Hayatını Kaybetti

Tokat 48’nci Piyade Alayı’na yıldırım düştü.

Tokat 48. Piyade Alayına yıldırım düşmesi sonucu 5 asker, merkeze bağlı köyde tarlaya yıldırım düşmesi sonucunda 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
Edinilen son bilgilere göre; Tokat merkeze bağlı Madas köyü yakınlarında tarlada çalışanların üzerine yıldırım düştü. Yıldırım düşmesi sonucu ağır yarlanan Kadireye Çetin (50) olay yerinde hayatını gözlerini yumarken Zeynep Çetin (20) ambulansla Tokat Devlet Hastanesi’ne acil olarak götürüldü.
48. Piyade Er Eğitim Alayında yıldırım düşmesi sonucu ise 5 asker yaralandı. Ambulanslarla Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilen askerler acil serviste tedavi altına alındığı öğrenildi. Askerlerin sağlık durumu ile alakalı açıklama yapan Acil Servis Sorumlusu Doktoru Nurşah Başoğlu, durumlarının iyi olduğunu ifade ederek,”Şuan 4 tanesi müşahede altında 1 tanesi tedavi altında kalacak. Hayati tehlikeleri yok. Askerler ağacın altındalarmış oradan üzerine yansımış. Bir tanesinde ciddi bulgular diğerleri hafif” şeklinde konuştu.

Şimşek & Yıldırım

Şimşek, bir bulutun tabanı ile yer arasında, iki bulut arasında veya bir bulut içinde elektrik boşalırken oluşan kırık çizgi biçimindeki geçici ışıktır. Yıldırım, gök gürültüsü ve şimşekten oluşan, gökyüzü ile yeryüzü arasındaki elektrik boşalmasıdır.

Şimşek, bir bulut kümesi aşırı miktarda + veya – elektrik yükü ile yüklendiğinde gerçekleşen, gözle görülür elektrik boşalmasıdır. Elektrik yükünün hava direncini kıracak kadar çok olması gerekir. Şimşek daha çok kümülonimbüs bulutlarında görülür ancak stratiform (ufki şekilde yayılan katmanlı) bulutlarda da rastlanır. Kar fırtınalarında, kum fırtınalarında ve hatta volkanlardan çıkan gaz ve toz bulutlarında da şimşeklere rastlanır. Bir oraj esnasında şimşekler; bulutlar arasında, bulutla hava arasında ve bulutla yer arasında gerçekleşebilir. Dünya genelinde saniyede 50 ila 100 şimşek çakar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ