Sanikhaber.com

Suudi Arabistan’ın ‘Abluka Değil Boykot’ Açıklamaları Üzerine Katar Ateş Püskürdü

Suudi Arabistan’ın  ‘Abluka Değil Boykot’ Açıklamaları Üzerine Katar Ateş Püskürdü

Katar krizi bitmek tükenmek bilmiyor, aksine gün geçtikçe daha da çok büyüyor.

Suudi Arabistan’ın yapmış olduğu ‘Abluka değil boykot’ açıklaması Katar’ı feci şekilde çıldırttı. Katar Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisi Müdürü Rumeyhi yaptığı açıklamalarda:”Kardeş Körfez ülkelerinin Katar’ın tek sınır kapısını kapatması, aynı şekilde hava ve deniz yolunu kapatması boykot olarak tanımlanamaz; bu doğrudan ablukadır”

Katar Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisi Müdürü Ahmed bin Said er-Rumeyhi, Katar’a karşı yapılan bazı Arap ülkelerinin kara, deniz ve hava trafiğini kesmesinin “tam bir abluka” olduğunu belirtti.

Katar resmi haber ajansı QNA’nın bir haberde yazdığına göre Rumeyhi, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki yaşanan kriz hakkında değerlendirmelerde yaptı. “Kardeş Körfez ülkelerinin Katar’ın tek sınır kapısını kapatması, aynı şekilde hava ve deniz yolunu kapatması boykot olarak tanımlanamaz; bu doğrudan ablukadır.” diye ifade eden Rumeyhi, bu yapılanlarla açıkça gösterildiği gibi siyasi hedefleri hayata geçirmek için Katar’da hayatını sürdürenlere, Katar devletine, yönetimine baskı kurmanın amaçlandığının altı çizildi.

Rumeyhi, Körfez’deki krizde Katar’a karşı yapılanların “kardeşlik bağlarına, İslami, insani prensiplere, değerlere, uluslarası kanunlara ve uluslararası insan hakları maddelerine aykırı olduğunu” ifade etti. Kardeş ülkelerin, Katar’a sebepsiz suçlamalarda bulunması kabul edilemez olduğunu belirten Rumeyhi, Katar’ın terör örgütlerine maddiyat sağladığı hatta bununla yeterli seviyede mücadeleye girmediği  suçlamalarını kesin bir dille reddetmeleri dikkati çekti.

LİSTE AÇIKLANDI

Ahmed bin Said er-Rumeyhi, “Katar söz konusu ülkelerle kardeşçe ilişkilerini göz önünde bulundurarak, kendisini itham eden ülkelerin bazı vatandaşlarının ve kurumlarının Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası terör listelerinde yer almasına rağmen bu ülkelere suçlamalarda bulunmayacaktır.” dedi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr’in, Katar’a yönelik yapılanların abluka olarak değerlendirelemeyeceği konusuna değinen Rumeyhi, “Katar’a hava, deniz ve kara ulaşımının engellenmesi boykot değil tam bir abluka olduğunun göstergesidir. Bu durum söz konusu ülkelerin açıklamalarındaki çelişkiyi ortaya koyuyor.” diye konuştu. Rumeyhi’nin açıklaması, “Ailelerin bölünmesi, vatandaşlarını Katar’ı terk etmeye zorlama, ülkeler arasındaki seyahatinin engellenmesi kuşatma değil boykot mudur?”diyerek tamamladı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ