Sanikhaber.com

SON DAKİKA: Suudi Arabistan Petrol Sahasına Yaklaşan İran’a Ait 3 Hücum Botuna Ateş Açıldı! 1 Bota El Konuldu!

SON DAKİKA: Suudi Arabistan Petrol Sahasına Yaklaşan İran’a Ait 3 Hücum Botuna Ateş Açıldı! 1 Bota El Konuldu!

Suudi Arabistan petrol sahasını ihlal etmeye çalışan İran’a ait 3 hücum botuna ateş açtı. Ateş açıldıktan sonra 1 bota el konulduğu açıklandı. Suudi Arabistan’ın İran ordusuna bağlı askerleri gözaltına alması nedeniyle bölgedeki tansiyonun yükselmesi tüm dünya tarafından bekleniyor. Reuters haber ajansı, Suudi Arabistan’ın İran Devrim Muhafızları’na bağlı 3 askeri gözaltına aldığını dünyaya bildirdi. Habere göre, Marcan petrol sahasına botla yaklaşan İranlı askerlerin gözaltına alındığı söylendi. Suudi Arabistan’ın gösterdiği gövde gösterisine İran’ın tepkisiz kalmaması bekleniyor. Suudi Arabistan Enformasyon Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamada, üç İranlı askerin gözaltına alındığı, iki askerin ise kaçmayı başardığı duyuruldu.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ: ÖFKE VE İNKAR HALİNDELER

Diğer yandan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver bin Muhammed Karkaş ise bazı Arap ülkelerinin Doha’ya yönelik uygulanan ambargonun yıllarca sürebileceğinin vurgusunda bulundu. Fransa’nın başkenti Paris’te basın mensuplarına gerçekleştirdiği açıklamada, Katar’ın dış politikasını değiştirmemesi durumunda bazı Arap ülkelerinin Doha’ya uyguladığı ambargonun uzun yıllar sürebileceğini belirtirken, Kuveyt’in ara buluculuk girişiminin faydalı olabileceğini söyledi.

KATAR: “AMBARGO KALDIRILMADIKÇA MÜZAKARE ETMEYİZ”

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman al Sani, Katar’a yönelik ekonomik boykotun devam etmesi durumunda B planlarının hazır olduğunu ve
bu planın Türkiye, Kuveyt ve Oman’ın desteğine dayandığının garantisini verdiler. El Sani, uçuşlar için gerekli geçişler için de İran’ın Katar’a kolaylıklar sağladığını belirtti. El Sani, Katar’ın, kendileriyle ekonomik ilişkilerini kesen ve seyahat kısıtlamaları getiren Arap ülkeleriyle bu tavırlarını değiştirmedikleri sürece herhangi bir
müzakere kesinlikle gerçekleştirilmeyeceğini ve böylece Katar’ın iç işleri ya da El Cezire televizyonunu yayınları konusunda görüşmeler yapılabileceği tartışmalarına son noktayı koymuş oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ