Sanikhaber.com

Son dakika…Hackerlar Şirket Maillerine Dadandı büyük kayıp !!

Son dakika…Hackerlar Şirket Maillerine Dadandı büyük kayıp !!

Hackerlar, Mısırlı bir firmaya mal satan Kayserili bir firmanın mail adresini hackleyerek, Mısırlı firmaya kendi hesap numaralarını göndererek yatırılan parayı üstlerine geçirdi.

Kayseri’de yaylık çelik tel üreten bir şirket, müşterileri arasında yer alan Mısırlı firmaya talep ettiği ürünler için faturaları hazırladı. Mısırlı Golden Foam Co. ile Bunlar da e-posta fareleri
uzun bir süredir çalışan Kayserili firma, daha önce olduğu gibi faturayı  Mısır firmasının e-posta adresine gönderdi. Faturada ki  ödemenin yapılacağı bankanın adı ve hesap numarası da yer alıyordu. İki ayrı fatura Golden Foam ve grup şirketi Mohamed Mostafa Ali Morsy Co. şirketine gönderildi. Bu elektronik mesaj 18 Ağustos 2014 günü saat 14:23’te gönderildi. Ancak aynı gün saat 19:25’de Mısırlı firmaya ikinci bir e-posta daha gitti.

HESAP NUMARASI DEĞİŞTİRİLDİ

Gerçek, yürütülen soruşturma sonrası ortaya çıktı. Ortaya çıkan bilgilere göre, Kayserili şirketin e-mail hesabını ele geçiren kişiler öncelikle gönderilen maillere ulaştı. Kısa bir araştırma sonrası Mısırlı firmaya gönderilen faturalar ele geçirildi. Bu kişiler başlangıçta gönderilen faturalarda değişiklik yaptı. Kayserili şirketin banka hesap numarası bilgisi silinerek kendilerine ait  İstanbul Fatih’deki bir bankanın hesap numarası yazıldı.

BÜTÜN MESAJLARI SİLDİLER

Hackerlerin ikinci hamlesi Mısırlı firmanın e-posta hesabı üzerinde oldu. Bu kez, Mısırlı şirket çalışanını e-posta hesabına ulaşılarak Kayserili şirketten ilk gelen mesaj silindi. Ve gerçek fatura bilgilerinin olduğu e-posta silinerek yerine saat 19:25’de kendi banka hesap bilgilerinin olduğu sahte faturayı içeren mail gönderildi. Mısırlı firma da olan bitenden habersiz bu kişilerin hesabına 48 bin doları gönderdi.

TIPKISI GİBİ HESAP OLUŞTURDULAR

Kayserili firmanın yaşadığı olayın bir benzeri bu kez madeni yağ ticareti yapan Kütahyalı bir şirketin başına geldi. Bu olayın tarihi ise 19 Haziran 2014 olarak kayıtlara girdi. Genaxoil Petrol isimli  Kütahya’da bulunan şirketin müşterileri arasında Filistinli Shuhail Jamal Khudadi de bulunuyordu. Genaxoil, Filistinli müşterisine gönderdiği ürünlerin bedeli olarak 25 bin 725 dolarlık ödeme tutarı çıkardı. Bu fatura, şirketin bir personelinin e-posta adresi üzerinden gönderildi. Ancak, bu e-posta hesabına benzer başka bir adres oluşturularak Filistinli Khudadi’ye gönderildi. Bu e-postada, yine kendilerine ait banka hesap numarası verildi.

HESAP AYNI KULLANICIYA

Hem Kütahyalı firmanın hem de Mısırlı firmanın şikayetler sonrası soruşturma açıldı.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmalarda paraların gönderildiği hesaplar mercek altına alındı. Yapılan araştırmalar sonrası aynı bankanın  Fatih ve  Şişli’deki şubelerinde bulunan hesapların Arslan Salti’ye ait (57) olduğu belirlendi. Salti hakkında iki ayrı dosyada ağır ceza mahkemesinde iki ayrı dava açıldı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ