Sanikhaber.com

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: Rusya, Katar Problemini Halletmek için Elinden Gelen Çabayı Gösteriyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: Rusya, Katar Problemini Halletmek için Elinden Gelen Çabayı Gösteriyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdel Rahman El Tani’yle bir araya geldi. Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan gerginlikten dolayı Rusya’nın da rahatsız olduğunu ifade etti.

Sergey Lavrov’un açıklamaları şu şekilde:

 Değineceğimiz başlıklar arasında Arap ülkeleri arasında hızla tırmanan gerilim olacak. Bir takım Arap ülkelerinin Katar ile diplomatik bağlarını kopardığı haberinden hoşnutsuzuz. Ortadoğu ve çevresinde aktif bir şekilde terörist güçlerle mücadele yapılabilmesi noktasında işbirliği yapılması şart. Bu tehdit unsurlarını önlemek ve etkisiz hale getirmek adına vermiş olduğumuz çabaların birleştirilmesi, beraber hareket edilmesi son derece mühim.”

AK Parti’nin Yenikapı’da düzenlenen iftar yemeği programında bu konuya değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Katar’da bulunan kardeşlerimize destek vermemizden dolayı rahatsız olan bir kesim var. Kusura bakmayın, biz Katar devletine her daim destek vermeye devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Birleşmiş Milletler: Bizi kendi listemiz dışında başka bir liste bağlamaz

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric konuya ilişkin, “Birleşmiş Milletleri sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi gibi BM teşkilatlarının hazırladığı yaptırım listesi ilgilendirir, başka hiçbir liste bizi bağlamaz” şeklinde konuştu.

Stephane Dujarric, Suudi Arabistan devletinin hazırlamış olduğu terör  listesinde adı bulunan Katarlı hayır kuruluşlarıyla Birleşmiş Milletler’in sağlam ilişkilerinin olduğunun altını çizdi.Dujarric, içinde bulunduğu savaş atmosferi sebebiyle yıpranan ve fakirleşen ülkelerde hayat kurtarma operasyonlarında bulunan yüksek profilli Katarlı hayır kuruluşlarının Suudi Arabistan’ın hazırlamış olduğu terör listesinde yer almasının BM’yi alakadar etmediğini ifade etti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ