Sanikhaber.com

Rekabet Kurulundan Yemek Şirketleri Hakkında Flaş Karar Çıktı

Rekabet Kurulundan Yemek Şirketleri Hakkında Flaş Karar Çıktı

Rekabet Kurulu, Sodexo, Multinet, Winvin, Set yemek çeki şirketleri hakkında bugün soruşturma kararı verdiğini açıkladı.

2010’da başvuruları reddeden Rekabet Kurulu, Danıştay’ın Aralık ayında almış olduğu karar neticesinde yemek şirketleri hakkında soruşturma açtığını açıkladı.

Sodexo, Edenred, Network, Multinet,Winwin ve Set Kurumsal Hizmetler A.Ş. Hakkında Soruşturma açıldığı duyuruldu.

Kurul, Sodexo ve Edenred’in ihalelerde danışıklı bir şekilde hareket eden, ihaleleri ve müşterileri paylaşmak, satış şartlarını birlikte incelemek ve rakiplerin faaliyetlerini zorlaştırmak nedeniyle rekabeti ihlal ettikleri iddialarını Danıştay 13.Dairesi’nin kararı üzerine tekrardan değerlendirme altına alındı.

AĞIR İDDİALAR İÇERİYOR

Mağdur kişilerin yaptığı başvuruda yemek kuponu/kartı sektöründe hizmet gösteren şirketlerin ortak hareket ederek restoranlardan yüzde 7 ile yüzde 10 arasında değişen yüksek oranlarda komisyon almış olmaları, yemek kuponu/kartı sağlayıcısı firmaların, lokanta, restoran ve büfeler ile yaptıkları anlaşmalarda güçlü taraf olarak kendi lehlerine haksız kazançlar kazanarak, bu iş yerlerini zor duruma düşüren piyasa koşulları yarattıkları, bu kuponların para gibi tedavülünün işçi ücretlerine ve iş verimliliğine negatif etkilerinin bulunduğu iddialarını gündeme gelmişti.

2010 Yılında Reddetti

Rekabet Kurulu, söz konusu gelen şikayetlerle alakalı olarak yapmış olduğu ön araştırmasında iddiaları inceleyip, reddine ve soruşturma açılmamasına dair karar kılmıştı. Lakin Kurul kararı Danıştay 13. Dairesinin, 28 Aralık 2016 tarihinde aldığı kararla iptal edilmişti.

Dosyada bulunan bilgi ve belgeleri 15 Mayıs tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, mahkeme kararında belirlenen hususları dikkate alarak, 4054 sayılı Kanun’un ihlal edilip edilmediğinin belirlenmesine yönelik olarak Sodexo, Edenred, Network, Multinet, Winwin, Set Kurumsal Hizmetler A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına dair karar aldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ