Sanikhaber.com

Ramazanda Aylarında Oruçluyken Sıkça Görülen Baş Ağrısı İlaçsız Nasıl Geçer ?

Ramazanda Aylarında Oruçluyken Sıkça Görülen Baş Ağrısı İlaçsız Nasıl Geçer ?

Ramazanda Aylarında Oruçluyken Sıkça Görülen Baş Ağrısı İlaçsız Nasıl Geçer ?

Sıcak Ramazan günlerinde, değişen beslenme alışkanlıkları ve uzun süren açlık – susuzluk sebebiyle gün içinde istemeyen baş ağrıları kendini gösterirken, migren gibi mevcut kronik ağrılarda şiddetinde artış gösterebiliyor. Razaman’da sahur nedeniyle uykulardan da kalkılmasıda baş ağrılarına neden olabiliyor. Bu problem özellikle aktif kesimi zorlayabiliyor. Fakat telaş yapmaya gerek yok çünkü ilaç almadan basit tedavilerle baş ağrılarınızdan arınabilirisiniz. Nöroloji Uzmanı Doktor Asuman Kaymaz, ilaçsız baş ağrılarından kurtulma yöntemlerini açıkladı.

İlaçsız Baş Ağrılarından Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı ?

-Kapalı mekanlarda uzun süre kalmak ve yapar ışıklar altında kalmak bağ ağrılarını meydana getirebilir. Hafif şiddetli ağrılarda açık havaya çıkılıp nefes ve rahatlama egzersizleri yapılmalıdır. Karanlık ve sakin odada kısa süreli bir uykuda baş ağrısını yok etmede etkili olacaktır.

-Baş ağrılarının temel sebebi ise sıvı eksiliğidir. Vücudda sıvı bulunmadığı için kan yoğunluğu artar ve oksijen dağılım azalır. Bu yüzden iftar ve sahur vakitlerinde bol su içilmelidir.

-Gerilim ağrılarında nefes ve rahatlama dışında dikkat dağıtıcı egzersizlerde uygulanabilir. Müzik dinleme yada kişinin kendini rahatlattığını düşündüğü bir şeyi yapması ağrıları geçirebilir.

-Oruçlu iken fazla sinirlenme ve stres boyun ağrısı ve baş ağrısına neden olabilir. Böyle durumlarda boynu ve omzu hareket ettirip, ufak egzersizler yapmak ağrıların son bulmasına yardımcı olacaktır.

-Baş ağrısında, belli noktalara baskı uygulayarak baş ağrınızı sonlandırabilirsiniz. Bu yerler, başparmak ve işaret parmağı arasında kalan eklemledir. O bölgelere yuvarlak hareketlerle baskı uygulamak ağrıyı geçirmede etkilidir.

-Yastığa ve yakaya damlatılan lavanta yada limon yağlarının baş ağrısını geçirmede etkili olduğu bilinmektedir. Fakat bu yağların kişiden kişiye farklılık gösterebileceği durumu mevcuttur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ