Sanikhaber.com

Ramazan Bayramı Nedeniyle Ülkelerine Dönen Suriyeliler Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’nda İzdihama Yol Açtı!

Ramazan Bayramı Nedeniyle Ülkelerine Dönen Suriyeliler Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’nda İzdihama Yol Açtı!

Türkiye’de bulunan Suriyeli vatandaşlar bayramın yaklaşması sebebiyle ülkesine dönmeye başladı. Ülkesine dönüş için Kilis’e yolculuğa başlayan Suriyeli vatandaşlar Kilis’te büyük izdihama yol açtı. Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden ülkelerine gitmek için kuyruk oluşturan Suriyeliler, birbirlerinin önüne geçmeye çalışmaları nedeniyle büyük bir izdiham meydana geldi.

Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden ülkelerine gitmek için kuyruğa giren Suriyeliler, birbirlerinin önüne geçmeye çalışmaları nedeniyle izdiham yaşanırken, ülkelerine giden Suriyelilerin sayısı 30 bini üzerinde olduğu söylendi.Polis ve asker, önlem alarak izdiham yaşanmaması için dev çadırlar kurarak, 5 ayrı toplanma noktasından gruplar halinde Suriyeliler’in geçişini sağlamasına karşın zaman zaman Suriyelilerin birbirlerinin önüne geçmek için hamle yapmaları yüzünden bariyerler yıkılma noktasına geldi.

Suriyeliler, Fırat Kalkanı Harekatı ile güvenlik, huzur ve barışın geldiği topraklardaki köyleri ve şehirlerine geri dönüyor. Halep’in, Azez, Çobanbey, El Bab, Carabulus ilçeleri ile Mare, Soran, Aktarin kasabaları ve köylerine Ramazan bayramı için gidecek Suriyelilerin sayının 30 binin üzerinde olduğu açıklaması yapıldı. Ramazan bayramını ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeliler yanlarında getirdikleri eşyaları taşımakta zorlandıkları gözlenirken, yaşlılar ve çocuklar,40 dereceye yaklaşan sıcaklar nedeniyle rahatsızlıklar geçirdi. Bayram için ülkelerine giden Suriyelilerin 14 Temmuz tarihinden itibaren tekrar Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

Suriyeli bir vatandaş olan Mustafa Celil, 4 yıldır Türkiye’de yaşadığını sözlerinde belirtirken, “Gaziantep’te ayakkabı işi ile uğraşıyorum. 4 Yıldır Suriye’ye gelmiyorum. Allah razı olsun Türk devletinden bize böyle bir imkan sağladılar. Allah razı olsun Recep Tayyip Erdoğan’dan, bize böyle bir imkan verdiği için çok teşekkür ediyorum. 3 çocuğum var özellikle Öncüpınar’dan geçişimize izin verdikleri için, çünkü Cilvegözü’nden geçmemiz büyük sıkıntı oluyordu, Afrın bölgesinden bizi koymuyorlar” şeklinde konuştu.

İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ