Sanikhaber.com

Ramazan Ayı Boyunca Kendini Gösteren Açlık Sinirini Nasıl Kontrol Edebiliriz? Nasıl Durdurabiliriz?

Ramazan Ayı Boyunca Kendini Gösteren Açlık Sinirini Nasıl Kontrol Edebiliriz? Nasıl Durdurabiliriz?

Ramazan Aylarında Oruçluyken Oluşan Sinirin Önüne Nasıl Geçilir ?

Ramazan ayında oruçlu olan insanların beslenme düzeylerinde bir değişme yaşanır. Vücudun uzur süreli aç ve suzuzluğa alışkın olmaması ve bölünen uyku bedeni huzursuzlaştırıyor. Bu gibi etkenler bireyin gergin ve agresif tavırlar göstermesine neden oluyor. İç hastalıkları Uzm. Dr. Ali Keal Özkan, oluşan bu gerginliği durdurmanın yollarını açıkladı.

Oruç, insanın bedenine ve nefsini kontrol etme bilincinin güçlenmesine ve sınırlarının farkına varmasını dikkat çekmesi için biliniyor. Ancak bir çok birey oruçluyken agresif davranışlar göstermeye devam ediyor. Dikkat edilmesi gerekn konular şu şekilde :

Yeme, içme ve uyku düzensizliği agresifliği tetikliyor !

İftar ve sahur vakitlerinde yeterli düzeyde sıvı ve doğru besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Sahur vakitleri bazı bireylerin uykularının bölünmesine neden olur. Buda bireylerin diğer gün agresif tavırlar göstermesine sebeb olur bu yüzden uyku saatlerinin biraz daha erkene çekilmesi bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Yetersiz sıvı tüketimi agresif tavırları meydana çıkartıyor !

Sıcak Ramazan günlerinde oruçlu olmak vücudun uzun süre sıvı tüketiminden mahrum bırakıyor. Yetersiz su içmek ve çok tuzlu gıdalar tüketmek vücudun sıvı dengesini bozabilir. Susuzluk huzursuzluğu ve gerginliğie sebeb olduğu için iftar ve sahur vakitleri arasında yeterince sıvı alınmalıdır. Kahve, çay ve unlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Kafein yoksunluğu gerginliği tetikleyebiliyor !

Sigara, Alkol ve kafein bağımlısı bireylerin oruçlu iken kafein istemesine yol açıyor. Dikkat düşmesi, dalgınlık, uykuya meyil, tahammülsüzlük, huzursuzluk ve gerginliğe neden oluyor. Bu sebeble bunları azaltarak vücudu Ramazan’a hazırlamak gerekir.

Ramazan’dan önce sigarayı azaltmak agrefis tavırları ortadan kaldırabilir !

Sigara bağımlısı bireylerde vücudun nikotin istemesi, bireyi sinirli ve hiddetli bir hale büründürüyor. Ramazan öncesi nikotin bağımlığını azatlmak yada bırakmak sorunu ortadan kaldırabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ