Sanikhaber.com

Qualcomm’un Bilgisayar Sektörüne Girecek Olması Intel’i Tedirginleştirdi!

Qualcomm’un Bilgisayar Sektörüne Girecek Olması Intel’i Tedirginleştirdi!

Qualcomm Intel’in Gözünü Korkuttu !

Intel, bilgisayar sektörüne atılacak olan Qualcomm’u sert ve açık bir şekilde tehdit etti. Sektöre başladığı andan Intel’in gelir paydasını bölecek olan Qualcomm, Intel’i şimdiden korkutmuş durumda.

Qualcomm Microsoft ile yaptığı anlaşmada, yeni Snapdragon 835’li bilgisayaların geleceğini duyurmuştu. Intel ve AMD işlemicilerine göre çok daha az elektrik harcayıp az ısınan Snapdragon 835’ler, Intel’in şimdiden canını sıkmış durumda.
Intel, 40.yılının tecrübesine dayanan 8086 işlemci yapımının Snapdragon 835’lerde taklit edilmeye çalışıldığını ve bunun farkında olduklarını sert bir şekilde açıkladı. Intel, ”Bazı şirketler Intel’in izni olmadan Intel’in tescilli X86 ISA teknolojisini taklit etmeye çalışıyor” dedi. Intel şirkenitinin baş avukatı Stephen Rodgers e Intel Labs yöneticisi Richard A Uhlig’in blok üzerinden yayınladıkları açıklamada, “Patentlerimizin kanunsuz bir şekilde ihlal edildiğini kabul etmiyoruz ve diğer şirketlerin Intel’in fikri mülkiyet haklarına saygı göstermeye devam etmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Intel şirketi, işlemci teknolojileri ile ilgili 1.600’den fazla patenti elinde bulunduruyor. Elindeki teknolojileri korumak için alınan bu patentler, Intel’i bir çok firma ile karş karşıya getirdi. Özellikle AMD, Cyrix ve Chips and Technologies firmaları bunlara örnek verilebilr. Bunların bazılarının ismini pek göremiyorsak, sebebi Intel’in patentleridir.
Intel, en güncel işlemlerinde bile 14 nanometre kullanırken, Qualcomm Snapdragon 835 ile birlikte 10 nanometre teknolojisinde işlemciler yapıyor. Az enerji ve çok güç demek.
Intel’in yıllardır süren AMD savaşı dşında başka bir savaş içinde olmadığını biliyoruz. Intel, Qualcomm’un bu kadar güçlü bir giriş yapmasından çekinmiş durumda görünüyor.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ