Sanikhaber.com

Oral Seks Ölümünüze Sebep Olabilir ! İşte Ağız Kanserine Yol Açan Nedenlerden Bir Tanesi

Oral Seks Ölümünüze Sebep Olabilir ! İşte Ağız Kanserine Yol Açan Nedenlerden Bir Tanesi

HPV, insan papilloma virüsü , cinsel yolla bulaşan virüslerin içinde başı çekendir. Bu virüsün rahim ağzı kanserine neden olduğu kesinlikle ispatlanmıştır. Lakin bilinmeyen önemli bir detay ise bu virüsün ayrıca ağız kanserlerine de sebep olduğudur. Özellikle oral seks ile bulaşan HPV tip 16’nın ağız içi kanserine neden olduğu ciddi tıbbi çalışmalar ile ispatlanmıştır.

Tespiti en zor olduğu öne sürülen ağız kanseri Hpv virüsü yüzünden gerçekleşir. Hpv virüsü Orofarengeal kanserin en mühim sebeplerinden biri olan ağız kanseri etkenleri arasında yerini alır. Her sene Amerikada Hpv 16 ya bağlı olarak belirlenen hasta sayısı hemen hemen 9 bin civarındadır. Diş Hekimi Fulya Üçem ‘Erken safhada belirti vermediği için ağız kanseri tehlikeli bir hastalıktır bu nedenle hastalar düzenli olarak ağız kanser taramaları yaptırmaları önerilmektedir’ dedi.

Geçtiğimiz dönemlere göre karşılaştırırsak Hpv virüsüne göre ele aldığımızda ağız kanseri hastalıklarında ciddi artışlar gözlem sonucu belirlenmiştir. Sigara içmeyen Alkol tüketmeyen kişiler de dahil Hpv virüsüne bağlı ağız kanseri görülme oranı çok yüksektir. HPV enfeksiyonun kadınlar da, rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni olduğu öne sürülmüştür.

Diş Hekimi Fulya Üçem , “Ağız kanser taraması esnasında hekim hastanın baş,boyun,yanak ve ağız kavitesini oluşabilecek şişlikler doku değişiklikleri açısından muayene etmektedir. Ağız kanserleri artık çok basit ve ağrısız bir yöntem olan florasan teknolojisi ile erken aşamada oral bölgede oluşan anormallikleri ön teşhis edilebiliyor” dedi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ