Sanikhaber.com

Nasa’nın Amerika’da Düzenlediği Yarışmada İTÜ Öğrencileri Dünya Birincisi Oldu

Nasa’nın Amerika’da Düzenlediği Yarışmada İTÜ Öğrencileri Dünya Birincisi Oldu
Amerika’nın Teksas eyaletinde 9-11 Haziran arasında organize edilen uzay temalı “CanSat Competition 2017” yarışmasına Corendon Airlines sponsorluğunda katılım sağlayan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) APİS Ar-Ge Uydu Takımı, Princeton, Manchester, Virginia Tech gibi dünyanın en önde gelen üniversitelerinin de boy gösterdiği yarışmada “kritik tasarım”da dünya birincisi olarak bizleri gururlandırdı. Türk ekip, aynı zamanda genel klasmanda dünya dördüncülüğü ile Avrupa birincisi olarak büyük bir başarı elde etti.
Takım lideri olan Mert Menekşe, çok mutlu ve mesut olduklarını, kritik tasarımda birinci, genel klasmanda dördüncü olduklarını belirterek Amerika’daki yarışmayı başarı ile bitirdiklerini belirtti.
Lider Menekşe, “Bayrağımızı kürsüde dalgalandırdığımız için gururluyuz. Virginia Teknik, Prinston, Manchester Üniversitesi gibi çok önemli rakiplerimiz vardı. Onların içinden sıyrılıp başarı elde etmek bizim için çok önemliydi. Ülkemizde eğer fırsat verilirse daha nice başarılara imza atacak yetenekli arkadaşlarımız var. Bu anlamda özel sektörün sponsorluk ile destek olması başarımızı dünyaya göstermeye ve teknolojimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.
Birinci seçildikleri”Corendon” uydusunun, güneş enerjisiyle çalışan, katlanabilir kanatlı, canlı olarak sıcaklık, basınç, konum, yükseklik, fotoğraf ve video aktarımı yapabilen motorsuz bir insansız hava aracı olduğunun altını çizen Menekşe, aracın katlanıp rokete entegre yapıldığını ve 600 metrede roketten uzaklaşıp dairesel hareket ederek havalandığını ve bu verileri canlı olarak yer istasyonuna gönderdiğini belirtti.
Türk bayrağını ABD’de de birincilik kürsüsünde göklere çıkarmalarının kendilerini mutlu ettiğinin altını çizen Menekşe, “Türk bayrağını daha nice yarışmalarda dalgalandırmak inancıyla yolumuza devam ediyoruz. Projemizi savunma sanayisine kazandırmayı çok isteriz, bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Önce konu ile alakalı makalemizi tamamlayıp, daha sonra prototip üreterek projemizi sunmayı planlıyoruz.” dedi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ