Sanikhaber.com

Motorine Yeni Uygulama. Her 200 Litrede 1 Litre Biodizel Kullanma Zorunluluğu Geldi

Motorine Yeni Uygulama. Her 200 Litrede 1 Litre Biodizel Kullanma Zorunluluğu Geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu satılmakta olan motorinin her 200 litresinde en az 1 litre biodizel yakıt bulundurması koşulu 2018 yılından itibaren yasa halini alıyor. Biodizel fiyatlarında şayet rekabet bozucu beklenmedik bir durum baş gösterirse, Kurum belirlenen harmanlama oranında düzenlemeye gidebilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu mazot olarak bilinen motorin yakıtına 2018 yılından itibaren binde 5 biodizel yakıtla harmanlanması şartını zorunlu kılıyor.

Kurum yetkililerinin yaptığı açıklamara göre, Türkiye’de bir takım yakıt şirketlerinin talebe bağlı olarak kullandığı biodizelin motorin yakıt türüyle karıştırılması oranına ilişkin, akaryakıt istasyonlarında satılmadan evvel zorunlu bir taban miktarını getirildi.

Yeniden düzenlemeye gidilen ithal yahut rafinerici şirketten alınan motorinin, en az bin litrede 5 litre olacak şekilde yerli tarım ürünleri ya da bitkisel atık yağlardan elde edilen biodizel ile karıştırılmasına karar verildi. Bu uygulamayla akaryakıt sektöründe satışa sunulan her 200 litre motorinin içinde en az 1 lite biodizel bulunacak.

Arzedilen Biodizel yakıtta bir sorun yaşanması durumunda veya fiyatta rekabeti desteklemeyen bir durum tespit edilmesi durumunda, Kurum harman oranında yeniden düzenlemeye gidebilecek.

Biodizel yakıt tüketiminin gıda güvenliğini tehdit altına sokmayacak şekilde kontrollü olarak artırılması gerektiğini vurgulayan EPDK, yapılan yeni düzenlemeyle biodizel yakıt üretimi konusunda yeni yatırımların yapılmasını, yerli tarıma teşvik ve destekler verilmesini amaçlıyor. Bahsi geçen biodizel katkı oranı koşulunun Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla 2018 başından itibaren zorunlu olacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ