Sanikhaber.com

MİT Tırlarının Durdurulmasına Yeni İddianame! İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 55 İsim Tespit Etti

MİT Tırlarının Durdurulmasına Yeni İddianame! İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 55 İsim Tespit Etti

MİT Tırları ile ilgili hazırlanan iddianamelere bir yenisi daha eklendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede adı geçen 55 şüpheli var. Başsavcılık mahkemeye yaptığı talepte 55 kişinin ayrı ayrı 3’er kez müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, MİT Tırlarının durdurulması olayının ardından FETÖ “imam”larının ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu ile telefon yoluyla görüşme sağladığını ortaya çıkardıklarını söyledi.

MİT Tırlarının durdurulması ile ilgili devam eden soruşturma kapsamında aralarında isimleri bulunan 1 Tümgeneral, 2 Albay, 2 Yarbay, 7 Binbaşı, 11 Yüzbaşı, 1 eski MİT personeli ile beraber 55 kişinin isminin bulunduğu yeni bir iddianame hazırlandı. Askerlerle beraber aralarında 11 sivil kişinin de olduğu bilgisi verildi. İsmi geçen bu imamlardan 1’inin tutuklu olduğu ancak diğer 10 kişinin kaçak durumda olduğu belirtildi. Hazırlanan iddianamede yer bulan bilgilere göre adı geçen şahıslar olayın yaşandığı gün oradaydı ve operasyonu yönetti.

MİT Tırlarının durdurulmasını ise bu şahısların değil bizzat Fetullah Gülen’in emriyle gerçekleştiği tespit edildi. Sonrasında olayın yaşandığı yerde bulunduğu tespit edilen Bayram Andaç ve Muharrem Gözüküçük’ün olaydan bir gün sonra ABD Büyükelçisi ile görüştükleri ortaya çıkartıldı. Yapılan görüşmeler ile ilgili olarak sivil Bayram Andaç’ın üç kez görüşme sağladığı, Muharrem Gözüküçük’ün ise ABD elçiliği ile 2 kez görüştüğü bilgisi verildi. İddianamenin hazırlanma aşamasında ABD Büyükelçiliği’ne resmi yazı gönderen savcılık, yazısında görüşmelerin yapılmasının nedenini ve kimlerle konuşulduğu hakkında bilgi istedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ