Sanikhaber.com

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’den Türkiye’ye Ambargo Uygulayalım Çağrısı!

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’den Türkiye’ye Ambargo Uygulayalım Çağrısı!

Suudi Arabistan ile Katar arasında yaşanan gerginlik sonrası Suudi Arabistan Katar’a ambargo koyduğunu açıklamıştı. Bunun ardından Mısır’da Katar’a karşı cephe almış Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’de Katar’a karşı olduklarını açıklamıştı. Arap dünyasının Katar’a olan ambargosuna karşılık Türkiye ve İran, Katar hükümetinin yanında yer almıştı. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye ve İran’a karşı Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’den cevap geldi. Mısır’a darbe ile yönetime gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi yapmış olduğu açıklama ile Katar’a uygulanan ambargonun Türkiye’ye karşı da uygulanmasını talep etti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkelerinin Katar’a yönelik uyguladığı ambargo devam ederken Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi dünyaya skandal bir çağrıda bulundu. Middle East Monitor’ün New Arab’tan aktardığı son durumlara göre, Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’nin Körfez liderlerine Ankara’nın Katar’a desteğini çekene kadar, ablukaya Türkiye’nin de dahil edilmesini istedi.

BAHREYN KRALI İLE GÖRÜŞMESİNDE TALEP GÜNDEME GELDİ

Haberi gündeme aktaran kaynaklar, konunun Cumhurbaşkanı Sisi’nin geçen Perşembe Kahire’de Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife ile yaptığı görüşmede gündeme geldiğini aktardı. Sisi’nin bu önerisine ise bir yanıt alamadığı belirtildi.

CUMHURBAŞKANI ABDÜLFETTAH SİSİ’NİN BU ÇAĞRIDA BULUNMA SEBEBİ

Mısır’ın bu çağrıyı yapma nedeninin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sisi’yi eleştirmesi olarak değerlendirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mısır’da eski Cumhurbaşkanı Mursi’yi desteklemiş, ancak Sisi, Mursi’yi askeri darbeyle devirmiş ve hükümetin başına geçmişti. Türkiye’nin de Katar gibi terör örgütlerine yardım ettiğini savunarak alçalan Sisi Türkiye’yi Müslüman Kardeşlere destek vermekle suçladı.

TÜRKİYE KATAR KRİZİNİN ÇÖZÜLMESİ İÇİN SAHAYA İNDİ

Katar’ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk hükümetinin bölgede sadece belirli bir ülkenin güvenliği değil, bütün bölgenin güvenliğini korumayı amaçladığını, Ramazan bitmeden de, Katar ile yaşanan bu sorunun çözülmesini umduğunu belirtti. Katar’daki resmi ziyaretlerini tamamlayan Bakan Çavuşoğlu, Kuveyt’e gitme kararı almıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ