Sanikhaber.com

Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ Dediği Selimiye Camisinde Son Ramazan

Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ Dediği Selimiye Camisinde Son Ramazan

Edirne’de, Mimar Sinan’ın ‘Ustalık eserim’ olarak açıkladığı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Selimiye Cami, restorasyona sokulacak. Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, Selimiye Camisi’nin restorasyona gireceğini söyleyerek, “Bu Ramazan son ramazan olabilir” ifadesine yer verdi.

Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, Selimiye Camisi’nin bu yılın bitiminde restorasyona gireceğini açıklarken, “Selimiye Camisinin restorasyon çalışmaları uzun süredir devam ediyor. Bu kapsamda Selimiye’de röle ve restorasyon projelerini temin ediyoruz. Koruma Kurulu’na ilk projelerimizi sunduk” şeklinde konuştu.

 “Bir yıl içerisinde başlayacağız”
Selimiye Camisiyle ilgili büyük bir problemin olmadığını vurgulayan Osman Güneren, “Yılların kirlenmişliği ve yıpranmışlığı var. Bazı malzemelerde değişikliğe ihtiyaç var. Statik açıdan bir sorunun olmaması bizi sevindiriyor. Röle ve projemiz onaylandı. Bu yılın sonunda ya da 2018 yılının başında restorasyon çalışmalarına başlayacağız” diye konuştu.

 “Kurşun örtü yenilenecek”
Restorasyonun detaylarıyla ise Osman Güneren, “Kurşun Örtüde bir takım sıkıntılar var. Kurşun örtü elden geçirilecek, gerekirse tamamen yenilenecek. Böylece akma, sıvalarda bozulma ve kalem işlerinde bozulmayı engellemiş olacağız. Ayrıca, ahşap donanımlarını, kapılarını kepenklerde de bazı aksaklıklar var. Onu da elden geçirmiş olacağız. Taş temizlikleri yapılacak. Pencerelerde, dışlıklar da elden geçirilecek” dedi.

 “İbadete kapatmayı düşünmüyoruz”
Selimiye Camisinin restorasyon çalışması dahilinde ibadete kapalı olup olmayacağı yönündeki sorulan soruya Osman Güneren, “Selimiye Camisi hem Edirne, hem Türkiye hem de Dünya için çok önemli bir eser. İbadete kapatmayı düşünmüyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’da yaptığı çalışmalardaki gibi Fatih, Yeni Camii ve Selimiye Camisini ibadete kapatmadan kısım kısım restorasyon ve resüsyon çalışmasını gerçekleştirmeyi planlıyoruz” açıklamasını yaptı.

 “Restorasyon çalışması 3 yıl sürebilir”
Selimiye Camisinin restorasyon çalışmasının ne kadar zaman sürmesi bekleniyorla ilgili soruya Osman Güneren, “Bu ölçekteki camiler 3 yıldan fazla sürüyor. Hızlı yapmak başarılı yapmak anlamına gelmiyor. Bu restorasyon 3 yıldan az bir sürede tamamlanmaz; ama en kısa sürede bitirmek Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün temel hedefidir” açıklamalarına yer verdi.

İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ