Sanikhaber.com

Milli Eğitim Bakanlığınca Yapılan Düzenlemeler Sonucunda Ehliyet Sınavındaki Geçmiş Sorular Dönemi Sona Erdi!

Milli Eğitim Bakanlığınca Yapılan Düzenlemeler Sonucunda Ehliyet Sınavındaki Geçmiş Sorular Dönemi Sona Erdi!

Ehliyet Sınavlarında Sürekli Tekrarlanan Sorular Dönemi Bitti !

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, değişen yönetmelikler doğrultusunda Trafik Mevzuatı Komisyonu tarafından ehliyet alacaklar için yapılacak teori sınavı soruları, güncel olarak düzenlendi ve farklı soru tarzları ile görsellerden faydalanarak yeni sorular ortaya çıkardı.

Ehliyet sınavı soru havuzuna güncel ve farklı tarz sorular eklenerek sayı 3 bin 250’ye çıkartıldı. MEB’in soru havuzunu genişletme çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, soru sayısının artırılması, farkı soru türleri ve şekilli soruların eklenmesiyle sürücü adaylarının daha önceki sınavlarda çıkmış sorularla karşı karşıya gelme olasılığı azaltılmıştır.

Ehliyet sınavlarında, ilk yardım ve sağlık bilgisi bölümünden 12, trafik ve çevresi bilgisi bölümünden 23, motor ve araç tekniği bölümünden 9, tarafik adabı bölümünden 6 olmak üzere sınava girenlere 50 soruluk bir test yöneltiliyor.

Bakanlığın düzenlediği soru havuzundaki sorukar, çoğunlukla görsel içerikli sorulardan oluşuyor. Sürücü adayları, 29 Temmuz 2017’de gircekleri sınavda yeni sorular ile karşılaşacak.

EHLİYETLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİKLER !

Resmi gazete’de 17 Nisan 2015’te yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’ndeki bazı düzenlemeler, 1 Ocak 2016’da uygulanmaya başlamıştır.

Özel Moturlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı Kılavızuna’ göre 2016 yılından itibaren ehliyet sınavına gircek adayların, ‘M’, ‘A1’, ‘A2’, ‘A’, ‘B1’, ‘B’, ‘D1’, ‘D’, ‘C1’, ‘C’ ve ‘F’ sınıfı ehliyet türlerine ait ilk yardım, trafik ve çevre, araç tekniği ve trafik adabı bölümlerinden sorumlu olmaları yönetmeliğe bağlandı.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca, 2015’te ”Trafik ve Çevre” dersinde, ‘Güvenli sürüş teknikleri’ ve ‘Trafik denetim noktalarında sürücülerin uyması gereken kurallar’ eklendi.

Milli Eğitim Bakanlığınca, 2018’den itibaren tüm illerde motorlu taşıt sürüc kursu sınavlarının elektronik sınav ortamında gerçekleştirilmesi ve böylece kağıt, kalemin kullanıldığı sınavların kaldırılması kararı onaylandı. Bu düzenleme kapsamında, elektronik sınavlardaki soru havu da genişletildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ