Sanikhaber.com

MHP’de Tartışma Devam Ediyor, Yeni Bir Parti mi Kurulacak?

MHP’de Tartışma Devam Ediyor, Yeni Bir Parti mi Kurulacak?

Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin, Milliyetçi Hareket Partisi’nin geçtiğimiz sene yapılmış olan tüzük kurultayının iptal kararı Türkiye siyasetinde yeni bir sayfa olarak görüldü. Nisan’da MHP’den istifa eden, Meral Akşener’e yakın olan Müsavat Dervişoğlu, “Herkes davanın tüzük kurultayının toplanmasını isteyen 700 delege ile MHP Genel Merkezi arasında sanıyordu. Ama gördük ki davacı Cemal, davalı Devlet Beye karşı açtığı davayı kazanmış. Bu bir komedidir” diye belirtti. Sonra Dervişoğlu, bu kararın sonucunda Türk siyasetinin yeni dönemleri olacağını söyleyerek, “Siyasetin merkezinde yeni yapılanma kaçınılmaz” ifadelerini kullandı. MHP eski Genel Sekreteri Cihan Paçacı’da yeni bir siyasi parti kurulursa güzel sonuçlar alınabilir diye konuştu.

Mahkeme yoluyla kongreyi toplayıp 700 delegeyi yokmuş gibi hareket edildiğini dile getiren Dervişoğlu, “Ancak herkes kongreyi toplayanlarla genel merkez arasında dava var sanıyordu. Oysa gördük ki davacı MHP Üst Kurul Delegesi ve MYK Üyesi Cemal Enginyurt davalı Devlet Beye karşı açtığı davayı kazanmış. Sandalcı kavgasından ibarettir bu mahkeme. Kongreyi toplayan delegeler ve kongrenin icrasından sorumlu divan bu davada taraf bile değildir. Biz bu komediye sadece tebessüm ederiz” ifadelerini kullandı.

“Asıl iki satırlık karar almak için bir yıl bekleyen mahkemenin niyeti sorgulanmalıdır” diye konuşan Dervişoğlu, cümlelerine şu şekilde devam etti:
“Bu kararın benim açımdan tanınacak ve saygı duyulacak bir tarafı yoktur. Adalet zedelenmiştir, gibi laflarla kamuoyunu meşgul etmek istemiyorum. Zira benim gözümde adalet çoktan öldürülmüştür. Ama hiç kimse kendini çaresiz hissetmesin. Bu günler geçecek ve kendimizi hukukun güvencesinde hissedeceğimiz günler gelecek.”

‘SİYASETİN BOŞALAN MERKEZİNDE YENİ YAPILANMA KAÇINILMAZ’
Bu günler gelecek mi, yeni bir siyasi parti kuruluyor mu sorularına ise Dervişoğlu şu şekilde cevap verdi,

“Demokrasilerde çareler tükenmez. Bu mahkeme kararından sonra siyasette kartlar yeniden dağılacaktır. Kararın neler getireceğini çok yakın bir takvim içinde göreceğiz. Tabiat boşluğu sevmez, siyaset hiç sevmez.
Siyasetin boşalan merkezinde kendine yer arayan hemen herkesin kendinden de bir şeyler bulacağı bir siyasal yapılanma artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Doğa, siyah ve beyazdan ibaret değildir. Onlarca renk, binlerce ton vardır. Hiç kimse ümitsiz olmasın. İyi günler bizi bekliyor. Bütün partilerin yaşatmak zorunda olduğu ilkeleri vardır. Benim şahsen temel ilkem; yaşasın Cumhuriyet yaşasın millet, diye ses çıkarmayı sürdürmektir.”

‘YENİ PARTİ SİYASETTE TABLOYU DEĞİŞTİRİR’
MHP’nin eski Genel Sekreteri olan Cihan Paçacı, CHP’nin adalet yürüyüşünün ve bugün sonuçlanan mahkeme kararının önümüzdeki günlerde siyasette büyük etkisi olacağını dile getirdi. Önümüzdeki sene Mart, Nisan aylarında erken seçim olabileceğine de dikkat çeken Paçacı, her gün yeni bir partiye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Yeni parti kurulursa Türkiye siyasetinde tabloda büyük değişiklik olacağını dile getiren Paçacı, “Özellikle Meral Akşener’in kuracağı bir partinin ciddi sonuçlar doğuracağı kanaatindeyim. MHP’nin diğer muhaliflerinden Koray Aydın, MHP kongresini bekler. Sinan Oğan ve Ümit Özdağ’ın ise kurulacak yeni siyasi partinin içinde yer almaları gerektiği ortak bir kanaattir. Her iki ismin de tabanın bu sesine olumlu yanıt vereceği düşüncesindeyim” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ