Sanikhaber.com

Mazda Marka Otomobil Alırken Dikkat! MZD Connect Sistemi Bulunan Bazı Mazda Otomobilleri USB Flash Bellek İle Hacklenebiliyor!

Mazda Marka Otomobil Alırken Dikkat! MZD Connect Sistemi Bulunan Bazı Mazda Otomobilleri USB Flash Bellek İle Hacklenebiliyor!

Mazda Marka Otomobil Alırken Dikkat !

Yeni nesil MZD Connect sistemini bulunan bazı Mazda modelleri, en az üç yıldır bir virüs sayesinde tüm tehditlere açık hale getiriliyor. Yazılımı USB bellek içine yükleyip araca bağlamak, otomobilin hackleme işlemi için yeterli oluyor.

Mazda markasının gündeminde olan sorunun ilk işareti, Mayıs 2014’te Mazda 3 Revolution forumunun kullanıcıları tarafından gün yüzüne çıkartılmıştı ve araştırmalar bu zaman kadar sürmüştü. Mazda araç sahibi toplulukları, ayarları yeniden yapılandırmak, yeni uygulamalar yüklemek ve araçların bilgi – eğlence sistemini özelleştirmek için bu ”saldırı” virüsünü kullanmışlardı. Aktarılan bilgiler, mühendis Jau Turla tarafından toplanan mazda-getInfo projesinin temelini ortaya çıkardı.

Turla, ”Yalnıza arabam için olası saldırı ihtimallerinin ne olduklarını kontrol etmeyi amaçladım” şeklinde ifade verdi. Geçen hafta GitHub’da açtığı mazda_getInfo yazılımı, herkesin USB flash sürücüsüne bir dizi komut dosyası kopyalanmmasına, arabasının ön paneline yerleştirdikten sonra MZD Connect ürün yazıllmınıdaki kötü niyetli kod’u çalıştırmasına izin veriyor. Test aşamaları sırasında Turla, herkesin komut dosyalarını yaratabileceğini ve daha müdahaleci saldılar yaparak düzenlemeler yapılabileceğini dile getirdi.

Bütün bu iddialar birçok Mazda otomobil kullanıcısı tarafından teyit edildi. Anca akıllara gelen kötü seneryolar meydana gelmeden önce MZD Connect yazılımı 59.00.502 numaralı güncellemeyle düzenlendi. Bu sürüe güncelleştirilmemiş otomobillerin, tehditlere açık olduğu söylenildi. Ortalıkta dolanan söylentiler ve iddialar sırasında resmi bir açıklaa yapmayan Mazda’nın söz konusu olaylar haberlere çıkınca cevap vermeye başladığı söyleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ