Sanikhaber.com

LYS 2017 İkinci Oturumunda Yine Sınava Giremeyen Öğrenciler Oldu… İşte LYS Sınavından Manzaralar

LYS 2017 İkinci Oturumunda Yine Sınava Giremeyen Öğrenciler Oldu… İşte LYS Sınavından Manzaralar

Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ikinci oturumu LYS-1 (Matematik) bugün yapıldı. Üniversite adayları, 135 dakikada 80 soru cevapladı. Bazı adaylar piercing, kolye ve bileklik ile salonun olduğu yere geldi. Görevlilerin uyarmasıyla öğrenciler salona alınmayan takılarını çıkararak ailelerine teslim etmek zorunda kaldı. Bu sınavda da ÖSYM’nin bu sene ilk kez uygulamaya aldığı ‘09.45 kuralı’nı ihlal eden öğrenciler oldu. Birkaç dakika geç kaldığı için sınava alınmayan adaylar arasında göz yaşlarına hakim olamayan da oldu. Her sınavda olduğu gibi benzer görüntüler yaşandı. İşte ilk yorumlar…

Saat 10.00’da başlayan LYS-1 (Matematik) 135 dakika sonra sona erdi. 839 bin 124 adayın başvuru yaptığı LYS-1’de adaylar, kendilerine verilen 135 dakikada 80 soru yanıtlamaya çalıştı. Tek oturumda yapılan sınavda, üç açık uçlu soru olduğu iddia edildi.  Sınava girecek öğrenciler erken saatlerde okula gidip sınıflarında kendilerine ayrılan yerlere oturdular. ÖSYM’nin ilk kez bu yıl uygulamaya aldığı ’09.45 kuralı’na her zaman olduğu gibi bu sınavda da takılanlar oldu. Kimi öğrenciler, bir-iki dakika gecikmeyle sınava giremedi. Sınava alınmayan öğrenciler göz yaşı dökerken, velileri de onlara destek olarak sahip çıktı.

ANONSLAR YAPILDI

Bazı okullarda öğrencilerin sınava geç kalmaması için uyarı anonslarına yer verildi. Sınava dakikalar kala yapılan “Bir kaç dakika sonra giriş süresi bitecek. 09.45’ten sonra öğrencilerimiz içeriye alınmayacak kapılar kapanacaktır. 09.45’ten sonra içeriye giriş kesinlikle olmayacak” şeklinde yapılan anonslar da fayda etmedi. Koşarak okula gelen bazı öğrenciler geç kaldığı için sınav kapsından içeri giremedi. Öğrenciler ağlayarak evlerine geri döndü.

 

İNTEGRAL ÇOK ZAMAN ALIYOR

Gamze Karaman: Güzeldi. Süre konusunda biraz sıkıntı yaşadım. Biraz integralde zorlandım, zamanımı aldı. Geometri matematiğe göre zordu ama yapabileceğimi yaptım. Açık uçlu sorulardan ikisini çözemedim. Yanlışların doğruyu götürmediğini bilmiyordum. Ama zaten fikrim yoktu, yapamazdım.

BİRİNİ ATTIM, İKİSİNİ YAPTIM

Leyla Ağar: Orta düzeydeydi. Yüzde 50’si yapılabilirdi. Yüzde 20’si biraz üst düzeydi. Türev ve integral konusu beni zorladı, onları yapamadım. Diğerleri basitti. Geometriye çok bakamadım. Ama çok zor değildi. Açık uçlu soruların yanlış çıkması netlerimizi etkilemiyor. İyiydi aslında. Birini attım, diğerlerini yaptım.

 

PELİN’Lİ SORU…

Sınavda  ‘Pelin’in hesap makinesinin 3 tuşunun bozuk olması’ üzerine kurulu olasılık sorusu ise öğrencileri çok uğraştırdı. Sosyal medyaya damga vuran soru. İşte gelen yorumlar yorumlar…

-O değilde Pelin’in derdi 1 milyonu gerdi.

-Pelin iki sınavdır amele amele işler yapıyo ÖSYM Peline sahip çık

-Pelin gözünü seveyim nerede yaşıyorsan konum at hesap makinesi göndereceğim

-Pelin git kendine yeni bi hesap makinası al seninle mi uğraşacaz #Lys2017

-#lys1 ismi pelin olan kızlar acilen sinir sınır dışına

-Ygs de yırtık menüden sipariş vermeye çalışan pelin, lys de bozuk hesap makinesi kullanarak bizi yine şaşırtmadı iğrenç insansın pelin

-Arkadaş,akraba,eş,dost adı Pelin olan kim varsa tüm irtibatımı kesiyorum

-Bana Pelin’in o hesap makinesini bulun getirin #lys1

SINAVA ALINMAYAN ÖĞRENCİ AĞLADI

Bir aday saat 09.47’de salon kapısına geldi. Koşarak binaya girmeye çalıştı lakin sınava alınmadı. Dışarıda telaşla bekleyen ailesini ise diğer veliler teselli etmek istedi. Annesi, “Şirinevler’den geliyoruz. Metrobüs çok yavaş geldi. Bir saatte geldik. O yüzden geç kaldık” dedi. Ağladığı öğrenilen aday, uzun süre dışarı çıkmak istemeyince güvenlik görevlileri annesini isminin Büşra olduğu öğrenilen adayın yanına götürmek istedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ