Sanikhaber.com

Kimsenin Aklına Bile Gelmediği İki Ülke! Anlaşmaya Varmış

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafına ait olduğu iddia yapılan bazı belgeler, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Kuzey Kore ile 100 milyon dolarlık silah ticareti yapmış olduğu iddia edildi.

Kimsenin Aklına Bile Gelmediği İki Ülke! Anlaşmaya Varmış

Merkezi ABD’nin başkenti Washington’da olan Körfez İşleri Enstitüsünün 18 Haziran’da yayımlamış olduğu raporda, ABD Dışişleri Bakanlığına ait olduğu iddia edilen bazı gizli belgelere yer verilmiş oldu.

Belgelere atıfla hazırlanan raporda, BAE’nin Kuzey Kore’den 100 milyon dolar değerinde silah alımı yapıldığı söylendi.

BAE BÜYÜKELÇİSİ’NİN E-POSTASINDAN ELE GEÇİRİLDİ

Raporda yer alan ve Kuzey Kore ile BAE arasında ilişkilerle ilgili bilgiler içeren belgeler, BAE’nin Washington Büyükelçisi Yusuf el Uteybe’nin internet korsanları tarafından ele geçirilen elektronik posta adresi üzerinden elde edildi.

BELGELERİ ABD VERMİŞ

Gizli ibareli belgelerin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Uteybe’ye verildiği iddia edilirken, ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerin gerçekliği hakkında yorum da bulunmadı.

Belgeler, merkez BAE’de olan “El Mutlak Ticaret” (Al Mutlaq Trading) isimli şirketin ve şirket yöneticisi Abdurrahman Baqer’in Birleşmiş Milletler (BM) tarafından silah satışı yaptığını tespit eden Kore Madencilik Geliştirme Ticaret Kurumu (KOMİD) ile yaklaşık 100 milyon dolarlık silah ticareti yaptığı belirlendi.

El Mutlak şirketi ile şirket yöneticisi Abdurrahman Baqer’in KOMİD gibi silah ticareti yapan firmalarla uzun zamandır ilişkileri olduğu bilgisine yer verilen belgelerde, El Mutlak şirketin KOMİD’den aralarında tüfek, makineli tüfek ve roketlerin olduğu farklı türde çok sayıda silah için fiyat teklifi istediği söylendi.

Bu bilgiler ABD’yi ciddi şekilde endişelendirmektedir.” ifadesinin yer aldığı belgede, KOMİD’in faaliyetlerin BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından yasaklandığı ve BM üyesi bütün ülkelerin KOMİD ile herhangi bir ticari ilişki kurmasının yasak olduğu hatırlatıldı.

BELGELER HENÜZ RESMİ MAKAMLAR TARAFINDAN TEYİT YAPILMADI

Henüz resmi makamlar tarafından teyit yapılmayan belgelerde, Kuzey Kore’nin bu tür silah satışları ile nükleer ve balistik füze programlarını ayakta tuttuğu ve geliştirdiği dikkatleri çekerek, ABD’nin Kuzey Kore’nin silah satışlarını dünya çapında yakından takip ettiği söylendi.

Belgelerde BAE Büyükelçisi Uteybe’ye hitaben şu ifadelere yer verildi: Size, Abdurrahman Baqer ve El Mutlak Ticaret şirketi ile aralarında KOMİD’in de olduğu herhangi bir Kuzey Koreli kuruluşla olan silah ticareti ilişkisini araştırma ve bu ilişkileri sonlandırma konusun da hızlı ve ciddi şekilde adım atmanız çağrısında bulunuyoruz.

Bu konudaki çabalarınızı desteklemek için Abdurrahman Baqer’in kimlik bilgilerini, tam ismini, pasaportunu, doğum tarihini ve El Mutlak Ticaret şirketinin iletişim bilgilerini veriyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ