Sanikhaber.com

Katar Krizi Bitecek Gibi Durmuyor. 3 Arap Ülkesi Yasakların Devam Edeceğini Açıkladı

Katar Krizi Bitecek Gibi Durmuyor. 3 Arap Ülkesi Yasakların Devam Edeceğini Açıkladı

Katar krizi devamediyor.

Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Katar’ın havayolu şirketine yönelik uyguladıkları hava sahasının kullanımı yasağını sürdüreceklerini duyurdu.

Arap ülkelerin Sivil Havacılık Genel Otoritelerinden yazılı bir şekilde yapılan, Katar’a ait firmaların ülkelerinin havaalanlarını ve hava sahasını kullanma yasağını sürdürdüklerini, bu kararın 1944 Şikago Konvansiyonuna uygun ve ülkelerin ulusal güvenliği için gerekli bir tedbir olduğunu ifade etti.

Katar’a gitmek isteyen diğer ülkelere ait tarifeli uçakların Suudi arabistan, Bahreyn ve BAE’nin hava sahasını kullanabileceklerinin altını çizen duyuruda, ilave yolcu, kargo seferi ve özel uçuk ile bu 3 ülkenin hava sahasını kullanarak Katar’a gitmek isteyen diğer ülkelere ait havayolu firmalarının uçuştan 1 gün önce alakalı kurumlara taşıdığı kargo türü, taşınan yolcu ve mürettebat bilgilerini vererek izin istemelerini ifade etti.

Ülkelerin bir sorun görmesi yada hissetmesi durumunda ulusal güvenlikleri için ek güvenlik önlemleri alabileceği, bunların tümünün başta Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşmasının imzalandığı “Şikago Konvansiyonu” olmak üzere uluslararası anlaşmalara uygun olduğu belirtilen açıklamalarda, Hava sahasının yönetiminin her ülkenin egemenliğinde olduğu, ülkelerin ihtiyaç duyduğunda hava sahası ile alakalı kararlar almasının Birleşmiş Milletlerin anlaşmaları gereği olduğu ifade edildi.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran’da Katar’la alakalı olarak tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini dünya ile paylaşmıştı.

Ülkelerinin hava sahasını Katar’a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 2 gün içinde ülkelerinden ayrılmasını talep etmişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar’ın tek kara sınırını da kesmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ