Sanikhaber.com

Katar Gazetelerinde Müthiş İddia ! Suudi Arabistanlı Yetkililer Katarlı Müslümanları Mekke’deki Mescid’i Haram’a Sokmuyor !

Katar Gazetelerinde Müthiş İddia ! Suudi Arabistanlı Yetkililer Katarlı Müslümanları Mekke’deki Mescid’i Haram’a Sokmuyor !

Katar’ın başkenti Doha merkezli Al Sharq isimli gazete yapmış olduğu bir haberde, Mekke’deki Mescid’i Haram’ı ziyaret edip ibadet yapmak isteyen Katarlı Müslümanların Suudi Arabistanlı yetkililerce önlerine engel koyulduğu iddiaları gündeme bomba gibi oturdu. El Cezire’nin de bu habere yer verdiği Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu’na Katarlı vatandaşlarca şikayet dilekçeleri verildiği söylendi.

Katar’daki Ulusal İnsan Hakları Komisyonu’na iletilen şikayet dilekçeleri arasında, Mekke’de umre ziyareti, ibadetini yapan Katar vatandaşlarının, Kabe’nin de içerisinde bulunduğu Mescid-i Haram’a girişine izin verilmeyip engellendiğine yönelik haberlerin yer aldığı iddia edildi.

Ulusal İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ali bin Damir el Merri olayı, dini ritüellerin yerine getirilmesine ilişkin insan hakları anlaşmalarınca güvence altına alınan hakların açık bir ihlali şeklinde yanıtladı.

NORMAL ŞARTLARDA KONTROL OLMUYOR 

İslam dinindeki hac ibadetinin yerine getirildiği yer olan Mescid-i Haram’a girişlerde, Suudi Arabistanlı yetkililerin milliyet ya da mezheplere özel bir uygulamasının şartlar normal olduğununda yapılmadığı biliniyor.

Katar basınının söz konusu iddia haberlerine Suudi Arabistan tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

Mescid-i Haram, Mekke’de Kâbe’nin de içinde bulunduğu alanı içini alan büyük mescit olarak bilinir. Hürmetli Mescid anlamına gelen bu ifade Kur’an’da 16 ayette yerini almıştır.

Mescid-i Haram’ın ortasında bulunan Kâbe’nin doğu köşesine işaret taşı olarak farklı renk ve özelliğe sahip olan “Kara Taş” anlamına gelen Hacer-ül Esved koyulmuş ve gümüş bir çerçeveyle kaplanmıştır. Bu taşın İbrahim Peygamber’den günümüze kadar gelen bir hatıra olduğu kabul görmüştür. Bu sebepten dolayı da de tüm Müslümanlar için çok değerlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ