Sanikhaber.com

Kandilli ’den İstanbul’daki Afete Bilimsel Değerlendirme Son 100 Yılın Yağmuru

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, yağan aşırı yağış hakkında bilgilendirme yaptı. Tek: Bu olay, son senelerde görülen iklim değişikliğine bağlı yağış düzensizliklerine eklenen bir ekstrem olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Kandilli ’den İstanbul’daki Afete Bilimsel Değerlendirme Son 100 Yılın Yağmuru

Bu yağış çok sık rastladığımız bir yağış biçimi değil. Kuzey’den gelen serin hava ve yüksek deniz suyu sıcaklıkları ikisi bir araya gelip birleşince “süper hücre” dediğimiz yapılar oluşuyor ve bu da dün yaşadığımız türden şiddetli yağışlara sebep oldu.

İBB Başkanı Topbaş: Londra’yı da su basmıştı

İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Afet Koordinasyon Merkezinde (AKOM) ortak basın toplantısı yaptı. Felakete anında müdahale yapıldığını söyleyen Vali Şahin “Mevsim normallerin bir kaç katı olması sebebiyle su birikmeleri oldu. Ekiplerimiz bu noktalara hızla müdahale yaptı.

Vatandaşlarımızdan ricamız, trafiğe mümkün mertebe özel araçlarıyla çıkmamalarıdır” uyarısında bulundu. Başkan Topbaş ise “Benzer olaylar dünyanın pek çok kentinde oluyor. Londra metrosunu da su bastı. Beklenenin çok üstünde yağış geldi. Çok şükür can kaybı yaşanmadı. Bu önemli. Maddi hasarlar tespit yapılarak telafi edilip çalışmalar yapılacak.

Başbakan Binali Yıldırım ise “Normal mevsim düzeylerin, ortalamaları çok çok üzerinde bir yağış. Afet düzeyinde bir iş. Kısa zamanda anormal bir yağış böyle bir durum ortaya çıktı. Doğacak hasarlarla ilgili gereken neyse yapılacak.

Sel enfeksiyona sebep olabilir

Enfeksiyon ve klinik mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, afet sonrası oluşabilecek farklı bir tehlikeye dikkatleri çekti. Prof. Dr. Leblebicioğlu “Bu sel suların özellikle farkında olmadan yutulması gibi durumlarda bağırsak enfeksiyonları görülebilir.

Ağza ve göze su gelmesini önlemek lazım. ‘Mutlaka enfeksiyon olacak’ diyemeyiz ama düşük de olsa riskler mevcut. Bu enfeksiyonlar tedavi edilebilir. Kanser gibi bağışıklığı baskılanmış olan hastalarda enfeksiyon daha ağır seyreder.

İklimimiz değişti

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul’daki sağanak yağışla ilgili bilgi verdi. Prof. Dr. Şen, yağışı “Türkiye’nin iklimi değişiyor.

Artık yarı kurak iklime doğru gidiyoruz. Yarı kurak iklimlerde bu tür yağışları görmemiz mümkün” sözleriyle yorumladı. Bu tür yağışın geleceğini daha evvelden sosyal medyada duyurduğunu söyleyen Şen, sözlerine şöyle devam etti: 3-4 gün evvel İstanbul’da hava sıcaklığı 31-32 dereceydi.

Sıcaklık evvelki gün 24 dereceye indi. 8-10 derecelik bir iniş yaşandı. Sıcaklıklardaki böyle ani bir iniş atmosferde karışım meydana getirir.

Bu tür bulutları, yıldırımları ve aşırı yağışları oluşturur. Bu durum İstanbul üzerinde bu yağışı yaptı. Bu iniş sebebiyle İstanbul’da yağış beklenen bir durumdu.

İstanbul’da bu gibi yağışlar daha çok görülecek. Çünkü İstanbul’da kırsal yer çok azaldı, daha çok bina, betonlaşma olduğu için yüzeysel akış yaşandı. Önüne gelen şeyleri sürükledi, boşluk yerler de göl hâline geldi.

Birden bire hava sıcaklığı inmesi, aşırı yağışların görülmesi yarı kurak, tropikal iklimlerin özelliği. Miami’de görürsünüz. Birden bire haziran, temmuz ayında yağmur yağar ve geçer. Bu artık küresel ısınmanın meydana getirmiş olduğu iklim değişikliği.

Türkiye’de son 10 senede çok belirgindi, iyice belirginleşmeye başladı. Aşırı yağışlar, kuraklık, hortumları görmeye başladık. Bunlara karşı artık tedbirimizi almamız lazım. Türkiye’nin iklimi değişiyor. İklim 10-20 senede değişmez, uzun zaman sürer. Artık yarı kurak iklime doğru gidiyoruz. Yarı kurak iklimlerde bu tür yağışları görmemiz mümkün.

Meteoroloji uzmanlarına göre kentte bu yağışın normal olduğunu söyleyen Şen “Halk dikkat etsin. 60 santimetrelik bir suya girmesin. O yükseklikte akan bir su hem aracı hem de insanı alıp götürür. Göllere ve su birikintilerinden de uzak durulması gerekir. Bu yağışlar bugün iyice hafifler, yarın İstanbul’da yağış biter.

İlerleyen saatlerde Batı Karadeniz’de, Zonguldak civarlarında da yağış görülebilir fakat bu kadar şiddetli olmasa da bölgenin topografik yapısından dolayı sel riski yüksek.

Araçların zararını sigorta ödeyecek

İstanbul’da çok sayıda araç sular altında kaldı. Araç sahiplerini de “Hasar parası ödenecek mi?” telaşı aldı. Güzel haber Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bozkurt’tan geldi. Bozkurt “Afet sebebiyle araçları, konutları ve iş yerleri hasara uğrayan vatandaşlarımız sel teminatı olan sigorta poliçeleri (konut, iş yeri, kasko) kapsamında bu zararlarını karşılayabilirler. Sektörümüz, bundan evvel de olduğu gibi sigortalılarımızın hasarların tazmini konusunda en hızlı şekilde hareket edecektir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ