Sanikhaber.com

Kalın Bağırsak Kanserinin Belirtileri Ve Tedavileri! Kalın Bağırsak Kanserinden Nasıl Korunulur?

Kalın Bağırsak Kanserinin Belirtileri Ve Tedavileri! Kalın Bağırsak Kanserinden Nasıl Korunulur?

Kalın bağırsak kanseri ile ilgili erken teşhisin çok önemli olduğunu söyleyen  St. Joseph Hastanesi Kanser Merkezi’ nden Medikal Onkolog Dr. Ümit Tapan, belirtileri ve tedavileri hakkında bilgilerini paylaştı. Ortalama yıl da 1.3 milyon kişi kalın bağırsak kanserine (kolon kanseri) yakalanırken bunlardan yaklaşık olarak 694 bin hasta bu kanserden dolayı yaşamını yitiriyor. Ülkemizde ise her sene yaklaşık olarak 24 bin kişi bu hastalığa maalesef yakalanmakta.

Kalın Bağırsak Kanserinin Nedenleri

Bu hastalığın görülmesini sağlayan faktörler içinde spor yapmamak, alkol ve sigara, obeziteye bağlı olarak sağlıksız beslenme gibi nedenler yer alıyor.

Onkolog Dr. Ümit Tapan, “Sağlıksız beslenme derken meyve ve sebzenin az, kırmızı et ve işlenmiş ürünlerin fazlaca tüketildiği beslenme tarzını kastediyoruz. Ayrıca ileri yaş, aile bireylerinde (özellikle birinci derece akrabalarda) kalın bağırsak kanseri varlığı ve bireyin kendisinde iltihabi bağırsak hastalığı olması da riski artırmaktadır” şeklinde konuşuyor.

Erken Teşhis Çok Önemli

Erken teşhis ile ilgili gelen bir soruya Dr. Ümit Tapan şu cevabı verdi: “Hemen hemen tüm kanserlerde olduğu gibi kalın bağırsak kanserinin tamamen tedavi edilebilmesi ancak erken tanı konması sayesinde mümkün olabilir. Türkiye’ de vakaların sadece yüzde 35’i erken evrede yakalanabiliyor.Bunun en temel sebebi kolonoskopi (kamera ile kalın bağırsağın incelenmesi) işleminin vaktinde yapılmamasıdır. Bu işlem sayesinde kalın bağırsak kanseri erken dönemde fark edilip başarılı bir şekilde tedavi edilebilir, dahası kanser öncüsü olan yumuşak doku parçaları (polipler) kolonoskopi ile alınarak kanser önlenmiş olur.Hayati önemi olan bu test 50 yaş ve üstü her birey için önerilmektedir. Ailenizde kalın bağırsak kanseri öyküsü varsa veya iltihabi bağırsak hastalığından muzdarip iseniz daha erken yaşta bu tarama testini yaptırmanız gerekebilir.”

Belirtileri

Kanserinin belirtileri hakkında da konuşan Dr. Ümit Tapan, sözlerine şunları ekledi: “Bu hastalarda en sık görülen belirtiler dışkıda kan görülmesi ve buna bağlı kansızlık (demir kaybı neticesinde gelişir), karın ağrısı, bağırsak alışkanlığında değişiklik (kabızlık, ishal), dışkının normalden daha ince olması olarak sıralanabilir. Ayrıca özellikle ileri evre kanserlerde aşırı yorgunluk, kilo kaybı, bulantı ve kusma görülebilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

1. Kemoterapi (ilaç tedavisi): Kanserin kalın bağırsak dışındaki organlara yayılması durumunda başvurulabilecek tek tedavi seçeneğidir. Özellikle son yıllarda kullanıma giren ilaçlar sayesinde bu hastaların bir kısmı 5 yıla kadar yaşayabilir.

2. Cerrahi Müdahale: Erken evrede yakalanıp ameliyatla kalın bağırsağın bir kısmının alınabildiği hastalar en şanslı hasta grubudur çünkü bu hastaların bir kısmında ameliyat sonrasında ek tedaviye ihtiyaç kalmaz. Eğer kanser lenf bezlerine yayılmış ise ameliyattan sonra kemoterapi (ilaç tedavisi) uygulanması gerekebilir.

3. Işın tedavisi: Genellikle ileri evre kalın bağırsak kanserlerinde kemik ağrılarını gidermek için veya karaciğere yayılmış kanserlerin tedavisinde kullanılır” şeklinde konuştu.

Kalın Bağırsak Kanserinden Korunma Yöntemleri

50 yaşından sonra kolonoskopi için doktora gitmeniz gerekiyor. İlk derece olan akrabalarınızın içinde 60 yaş altında bağırsak kanseri olan var ise daha erken yaşlarda başlamanız gerekir. Kanserin riskini azaltmak için sportif bir yaşam, sebze ve meyve gibi öğünler ve işlenmiş maddelerin yer almadığı bir diyet yapınız. Ve son olara en önemlilerinden olan sigara ve alkol tüketmeyim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ