Sanikhaber.com

İTÜ Öğretim Üyesi Doktor Orhan Şen Bu Sene En Sıcak Ülkenin Türkiye Olacağını Söyledi

İTÜ Öğretim Üyesi Doktor Orhan Şen Bu Sene En Sıcak Ülkenin Türkiye Olacağını Söyledi

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Orhan Şen şu şekilde açıklama yaptı: “Hafta sonu bizim enlemlerimizde, yani bizim hizamızda  olan dünyadaki bütün ülkelere baktığımız zaman en sıcak ülke biz olacağız. Bu üç gün sürecek; bugün, yarın ve pazar. Bugünle birlikte cumartesi ve pazar günü  sıcaklar çok kuvvetli ve hemen hemen Türkiye’nin her yerinde bu hissedilecek. En serin yer neresi derseniz, Doğu Karadeniz Bölgesi biraz daha serin olacak. Ama diğer bölgelerde hep sıcaklık rekorları kırılma seviyelerine kadar gelecek. Salı, çarşamba günü gök gürültülü yağış var İstanbul’da. Önümüzdeki haftadan sonra tekrar sıcaklar gelecek”

Ve tekrar Doktor Şen, dünya üzerinde aynı hizada olduğu ülkelerin arasında en sıcak Türkiye’nin olacağını dile getirerek, hava sıcaklığı  açısından haziran ayının ilk üç haftasının mevsim normallerinin çok az  üzerinde geçtiğini belirtti. Geçen kışın çok soğuk geçtiğini hatırlatan Şen, “Bu yazın da çok sıcak  geçeceğini tahmin ediyorduk zaten. Geçen seneden daha sıcak geçecek bu yaz,  tahminler bunu gösteriyor.” diye konuştu.
Şen, Afrika üzerinden, güneybatıdan gelen sıcak hava dalgasının  Türkiye’yi etkisi altına aldığını vurgulayarak, “Batıdan itibaren hatta böyle  Güney Ege’den itibaren yukarıya doğru, iç bölgelere doğru gelecek ve burada  sıcaklıları 9-10 derece yükseltecek. İstanbul dün 33-34 derece olurken bugün ve  hafta sonu 37-38 dereceleri görür. İzmir 41-42 dereceleri görür, Bodrum ve  Marmaris gibi tatil yerleri 40’ı geçer, Antalya 42-43 dereceleri görür. Demek ki  böyle bir sıcak hava dalgası gelecek.” Diye konuştu.

Çok sıcak günlerde neler yapacağımıza da değinen Şen,: “Hafta sonu bizim enlemlerimizde, yani bizim hizamızda olan dünyadaki  bütün ülkelere baktığımız zaman en sıcak ülke biz olacağız. Bizim enlemlerimizde,  yani kuzey yarım küresinde, 35-40 derece kuzey enlemlerindeki en sıcak ülke  olacağız hafta sonu. Bu üç gün sürecek; bugün, yarın ve pazar. Hakikaten sıcak  çarpması gibi, sağlık açısından çok önemli sonuçlar doğurabilir. O yüzden ‘Bana  bir şey olmaz’ demek yerine tedbiri almak lazım.” Şen, aşırı sıcak havanın da doğal afet olarak değerlendirilmesi  gerektiğine dikkati çekerek, “Yani nasıl aşırı yağışlar sel oluyor, nasıl hortum  oluyor, kuraklık oluyor, aşırı sıcaklıklar da doğal afettir. Çünkü insan  sağlığına direkt etki eden bir meteorolojik parametredir. Bu üç gündeki  sıcaklıklar çok önemlidir ve doğal afet seviyesindedir. Çok riskli bir üç gün  yaşayacağız.” şeklinde konuştu.
Pazartesi akşamı sıcaklıkların 9-10 derece düşeceğini aktaran Şen,  “Bugünle birlikte cumartesi ve pazar günü sıcaklar çok kuvvetli ve hemen hemen  Türkiye’nin her yerinde bu hissedilecek. En serin yer neresi derseniz, Doğu  Karadeniz bölgesi biraz daha serin olacak ama diğer bölgelerde hep sıcaklık  rekorları kırılma seviyelerine kadar gelecek. Salı, çarşamba günü gök gürültülü  yağış var İstanbul’da. Önümüzdeki haftadan sonra tekrar sıcaklar gelecek.” İfadelerini kullandıi.

Orhan Şen hava sıcaklıklarının tekrarlanabileceğini belirterek, “Temmuz,  ağustosa hatta eylüle bile bu sarkabilir. Belki bir ay sonbahar yaşayacağız, o da  kasım ayında, eylül, ekim aylarını da yaza dönük sonbahar ayları olarak  yaşayacağız gibi gözüküyor” değerlendirmesini yaptı.  Küresel ısınmaya da vurgu yapan Şen, sözlerini şöyle tamamladı: “Sebeplerden birincisi küresel ısınma. Artık küresel ısınmayla kimse  fazla ilgilenmiyor. Küresel ısınmanın etkileri artmaya başladı. Şimdi bu birinci  gündem maddesi olamıyor maalesef dünyada. Karbondioksit miktarı 409’a çıkmış bu  sene. İki sene önce 403’tü, 409’a çıktı. Her sene 2 puan daha ilerliyor  karbondioksit. Bu ne kadar artarsa küresel ısınma o kadar artıyor. Dolayısıyla birinci sebep küresel ısınma yani sera gazları.” Diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ