Sanikhaber.com

İstanbul Boğazının Turkuaz Rengine Bürünmesinin Sebebi Ne? NASA İstanbul Boğazı Hakkında Açıklama Yaptı!

İstanbul Boğazının Turkuaz Rengine Bürünmesinin Sebebi Ne? NASA İstanbul Boğazı Hakkında Açıklama Yaptı!

İstanbul Boğazı Turkuaz Rengine Büründü!

Gören herkesi şaşırtan İstanbul Boğazı’nın turkuza rengine bürünmesinin sebebini dair NASA’dan bir açıklama yapıldı.

Eğer geçtiğimiz bir kaç gün içinde İstanbul Boğazı’nı gördüyseniz yada yanından geçme fırsatı yakaladıysanız boğazın tamamen turkuaz rengine büründüğünü görmüşssünüzdir. Sanki yeni keşfedilmiş bir yermiş gibi görüntü veren İstanbul Boğazındaki bu renk değişimi hakkında NASA açıklamalarda bulundu. İstanbul Boğazındaki bu renk değişimi vatandaşların sahillere inmesine neden oldu. Gören herkesi şaşırtan bu turkuaz rengine bürünmenin asıl sebebi ne ?

NASA’nın Aqua uydusu tarafından çekilen ve internet sitesinde yayınlanan fotoğrafın altına, denizin turkuaz rengine bürünmesine sebep olarak Karadeniz’de yer alan planktonlar gösterildi. Deniz yaşamını olumsuz etkileyen bu planktonların sebep olduğu bu renk değişiminin, geçtiğimiz yıllardada aynı zamanda ortaya çıktığını söyledi. Planktonlar Karadeniz’in büyük bir kısmının da turkuaz rengine bürünmesine neden olmuş ve daha dar bir alan olması sebebiyle boğazın rengini gözle görülebilecek kadar değiştirmiştirdir açıklamasında bulunuldu.

Plankton Nedir ? Nasıl Oluşur ?

Plankton, suda bulunan, hareket yeteneği akıntıya oluşan akıntılara bağlı olan canlılarar verilen genel isimdir. Genellikle mikroskobik boyutta ve tek hücreli oldukları söylensede, denizanaları veya kopmuş yosunlar da okyanusbilimcileri tarafından plankton varlık olarak tanımlanır. Bitkisel planktonlara fitoplankton, hayvansal olanlarına ise zooplankton ismi verilmiştir. Güllerde, denizlerde ve akarsularda, hatta uygun şartlarda buzullarda bile bulunabilir. Dünyadki fotosentez ile üretilen oksijenin büyük kısmını planktonlar üretir ve kalan kısımında bitkiler üretir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ