Sanikhaber.com

İstanbul Boğazı’nda Yaşanan Renk Değişimi Vatandaşları Korkuttu ! Uzmanlar Boğazın Turkuaz Rengine Dönüşümünün İyiye İşaret Olduğunu Belirtti

İstanbul Boğazı’nda Yaşanan Renk Değişimi Vatandaşları Korkuttu ! Uzmanlar Boğazın Turkuaz Rengine Dönüşümünün İyiye İşaret Olduğunu Belirtti
İstanbul Boğazı’nda ki ilginç görüntüler görenleri hayrete düşürdü.
Son bir haftadır gündüzleri boğaza bakan İstanbul halkı, suların her zamankinden farklı bir renge büründüğünü fark etti. Boğaz suları günlerdir Turkuazımsı, Yeşil bir renge büründü. İstanbul Boğazının müdavimi amatör balıkçılar bu renk değişiminin en yakın tanıkları oldu.

BALIKÇILAR TAHMİNLERDE BULUNDU

Balıkçıların renk değişimiyle alakalı olarak birbirinden farklı tahminlerde ve iddialarda bulundu. Kimi yağmur suyunun etkisinden, kimi deniz analarının çoğalmasından kimi de boğaza bir kanaldan temiz su verilmesinden dolayı olduğunu iddia etti. Lakin tek bir ortak noktaları deniz suyunun renginin değişimi.

İLK DEFA OLMUYOR

Bir çok kişiye göre “esrarengiz” “nedeni çözülmeyen” bu durumun benzerlerine aslında geçtiğimiz senelerde ve dönemlerde de rastlandı. Tek fark ise söz konusu renk değişimi geçtiğimiz yıllara oranla daha uzun sürdü, 1 haftayı aştığı söyleniyor.

“ÇOK İYİ BİR İŞARET. BU BİR BEREKET” TAHMİNLERİ GELDİ

Aslında İstanbul Boğazında ki bu renk değişimi, bereket anlamına geliyor. Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün emekli öğretim üyelerinden Prof.Dr. Ahmet Cemal Saydam, bu renk değişiminin son 10 gündür bütün Karadeniz’de olduğunun altını çizdi. Saydam” bu bir berekettir “şeklinde yorum yaptı.

BU YIL HAMSİ BALIĞI ÇOK OLACAK

Tüm Karadeniz’de ve İstanbul Boğazı’nda ortaya çıkan Turkuaz renginin Balıkçılar için iyi, dalgıçlar için kötü anlama geleceğini söyleyen Prof.Dr. Ahmet Cemal Saydam, ” Tüm Karadeniz’de Emiliania Huxleyi patlaması var. Bu Karadeniz için bereket demek. Hamsiler bunu bildiği için yumurtalarını döküyor. Gelecek sene Hamsi çok bol olacak”şeklinde konuştu.

DALGIÇLAR İÇİN KÖTÜ

Saydam, bugünlerde İstanbul Boğazı’nda ve Marmara Denizinde dalanların görüş mesafesinden şikayet edebileceklerini belirterek,” Emiliania Huxleyi ışığı da engeller. 10-15 metrede karanlık olabilir. Bunun kirlilikle ilgisi yok”dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ