Sanikhaber.com

Isparta Gölcük’te Bulunan Yanardağı Her An Yeniden Patlayabilir

Isparta Gölcük’te Bulunan Yanardağı Her An Yeniden Patlayabilir

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Jeotermal Enerji Yeraltı Suyu ve Mineral Kaynakları Araştırma ve Uygulama Merkezi eski Müdürü Prof. Dr. Nevzat Özgür, En son 24 bin yıl önce aktiflik gösteren Isparta’daki Gölcük Yanardağı’nın genç ve aktif bir volkan olduğu için her an tekrar patlayabileceğini söyledi.

 “UÇAKLARI DAHİ VURABİLİR”En son 24 bin yıl önce aktif olan Gölcük Yanardağı’nın sürekli gözlem altında kalması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özgür, “Gölcük’te hala gaz çıkışları görüyoruz. Patlarsa dev parçalar 10 kilometre yukarı fırlayabilir. Bu şu demek oluyor; uçakları dahi vurabilir. Patlama lav şeklinde gerçekleşirse, sıcaklığı 1000 dereceyi bulan lavlar şehre akıp canlılara zarar verebilir” şeklinde konuştu.

“YARIN YA DA 100 YIL SONRA OLABİLİR”

Gaz çıkışlarının büyük olasılıkla derinlerde bulunan magma odasından kaynaklandığını söyleyen Prof. Dr. Nevzat Özgür Özgür, “Burada görülüyor ki yanardağ şu an suskun ama ileride tekrar aktif olabilir. Bu yarın olabilir, 6 ay sonra olabilir, 10 hatta 100 yıl sonra da olabilir. 100 yıl jeoloji takviminde oldukça kısa bir zamandır. Bu nedenle yörede yaşayan insanların, canlarının korunabilmesi ve can kayıplarının önlenebilmesi için bu volkanların devamlı izlenmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

“ERKEN UYARI SİSTEMİ KURULMALI”

Gölcük’ün yakın komşumuz olan Yunanistan’dan başlayan bir volkan zincirinin devamı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Özgür, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Orada olduğu gibi sismik yöntemlerle yer hareketleri izlenebilir. Ayrıca yeryüzü topoğrafyasında bir kabarma olup olmadığı artık bilinebiliyor, araştırılabilir. Gaz çıkışında miktar değişimleri izlenmeli. İzotoplarla incelemeler ve bir erken uyarı sistemi kurulmalı. Bu daha önce de bahsettiğimiz gibi çeşitli volkanlarda yapıldı. Japonya’da yapıldı, can ve mal kaybı olmaması için önlemler alındı. Biz de bunu Isparta’da yapabiliriz. Daha yapılacak çok şey var, yeter ki yerel yöneticiler bize stratejik anlamda, lojistik anlamda destek sağlasın.” ifadelerine yer verirken bir de en az üç istasyonun kurulmasının gerektiğini vurguladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ