Sanikhaber.com

İran’dan Katar’a Gıda Yardımı. 90’ar Ton Yüklü Beş Uçak gönderdi

İran’dan Katar’a Gıda Yardımı. 90’ar Ton Yüklü Beş Uçak gönderdi

İran Havayolları Sözcüsü Shohrokh Noushabadi Fransız haber ajansı olan AFP’ye açıklamalarda bulundu. “Şimdiye kadar meyve sebze gibi dayanıksız besinler taşıyan beş uçak Katar’a yardıma gitti. Hepsinde de 90’ar ton yük bulunuyor. Bugün bir başka uçak daha gidiyor.” Şeklinde konuştu.

Shahrokh Noushabadi, Katar’ın talep ettiği müddetçe bu teslimatların devam edeceğini belirtti. Uçaklara yüklenip gönderilen gıdanın yardım amaçlı olarak mı yoksa ihracat olarak mı gönderildiği konusuna ise bir netlik getirmedi.

350 Ton Gıda Taşıyan 3 Gemi Yola Çıkıyor

İran’ın Tasnim haber ajansına açıklama yapan yerel görevlilerden bir kişi de, 350 ton civarında besin maddesi yüklü üç geminin Katar’a sevkiyat amacıyla yola çıkacağını ifade etti. İran da bulunan Katar’a en yakın liman Bender Deyyer’de.

Suudi Arabistan’ın yaşadığı gerginlik sonrası sınırlarını Katar’a kapatması sonucunda ülkeye karayolu vasıtasıyla ürün giriş çıkışına izin verilmiyor. Doha’yla ilişkilerini askıya alan Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, Katar’ devletine gıda takviyesinde bulunan en büyük iki ülke.

İran bununla beraber hava sahasına günde yaklaşık 100 Katar uçağı girmesine izin vereceğini açıkladı. İran, Katar ve komşu arap Ülkerlerinde gerginliğin giderilerek krizin çözülmesi yolunda çalışmalar yapılması çağrısında bulunuyor.

Bölgede uzun süredir yaşanan en ciddi diplomatik kriz, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Yemen, Mısır ve Suudi Arabistan’ın Pazartesi günü “Terör örgütlerini destekleme” ile suçladığı Katar’la tüm siyasi ve diplomatik ilişkilerini bitirme kararını açıklamasıyla baş gösterdi.

Bazı ülkeler Katar uçaklarının kendi hava sahalarına girmesini yasakladı.

Katarlı devlet adamları kendilerine uygulanan ambargo sebebiyle, yaşanması muhtemel bir gıda ve su sıkıntısı durumuna karşı Türkiye ve İran ile irtibatta olduklarını belirtmişlerdi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ