Sanikhaber.com

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD’nin Yaptığı Açıklamayı İğrenç Olarak Nitelendirdi

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD’nin Yaptığı Açıklamayı İğrenç Olarak Nitelendirdi

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif terör saldırısı ile alakalı Twitter üzerinden açıklama yaptı. Paylaştığı açıklamada “Terörizmi destekleyen ülkelerin, destekledikleri kötülüğün kurbanları olma riskini taşıdığını vurguluyoruz” diyen ABD Başkanı Donald Trump’a tepkisini belli etti. Zarif, Beyaz Saray’ın yaptığı açıklamayı ‘iğrenç’ olduğunu belirtti. İran, dün gerçekleşen iki terör saldırısını gerçekleştiren altı kişinin İran vatandaşı olduğunu açıklandı.

Zarif, Twitter’dan yaptığı paylaştığı yazıda “İranlılar ABD’nin arka çıktığı müşterilerin terörüne karşı koyarken iğrenç Beyaz Saray açıklaması ve Senato yaptırımları… İranlılar ABD’nin bu dostluk iddialarını reddediyor” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump saldırıların sonrasında yaptığı açıklamada ölenler için taziyelerini iletmiş lakin “Terörizmi destekleyen ülkelerin, destekledikleri kötülüğün kurbanları olma riskini taşıdığını vurguluyoruz” açıklamalarını yapmıştı.

OLAYIN SAHİPLERİ İRAN VATANDAŞI 

İran Meclisi ve Humeyni’nin türbesine saldırı gerçekleştiren altı kişinin İran vatandaşı olduğu açıklandı. İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Rıza Seyfullahi devlet televizyonuna yaptığı açıklamada saldırganların İran vatandaşı olduğunu ve İran’ın farklı bölgelerinden DEAŞ’a destek verdiklerini açıkladı.

İran haber ajansları, Tahran’daki saldırılarda en az 12 kişinin öldüğünü ve 42 kişinin de yaralandığı açıklamasını yapmış, İran Devrim Muhafızları ise saldırıların arkasında Suudi Arabistan ve ABD’nin olduğunu belirtmişti.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney saldırı sonrası yaptığı bir açıklamada “Bugün olanlar havai fişektir ve insanların amaçlarını bir nebze bile etkilemeyecektir,” dedi.

KÜRESEL BİRLİK ÇAĞRISI

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani saldırını ardından teröre karşı küresel birlik çağrısında yaptı. Ruhani “İran’ın mesajı her zaman olduğu gibi terörizmin küresel bir soru olduğu ve bugünün dünyasında terör, aşırılık ve şiddete karşı birlik olarak bölgesel ve uluslar arası düzeyde işbilriği yapılması yönündedir” ifadelerini kullandı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ