Sanikhaber.com

İngiltere Başbakanı Yapılan Saldırı İle İlgili ‘Müslümanlara Karşı Yapılmış Bir Saldırıydı’ Dedi

İngiltere Başbakanı Yapılan Saldırı İle İlgili ‘Müslümanlara Karşı Yapılmış Bir Saldırıydı’ Dedi

Finsbury Camisi’ nin yakınlarında meydana gelen kamyon saldırısı ile ilgili İngiltere Başbakanı Theresa May açıklamalarda bulundu. Başbakan Theresa May, başkent İngiltere’ nin başkenti Londra’ nın kuzeyinde yer alan Finsbury Camisi yakınında meydana gelen araçlı saldırı ile ilgili, “Bu, ibadethanelerinin yakınında Müslümanlara karşı bir saldırıydı.” ifadelerini kullandı.

Acil yapılan kabine toplantısı ardından Başbakanlık sarayının önünde mikrofonların eline alın Theresa May, 00.20 sularında bir kişinin aracını Londra’nın kuzeyinde bulunan Finsbury Camisi’nden ayrılan insanların üzerine doğru sürdüğünü, İngiltere polisinin yapılan saldırıya bir dakika içersin de müdahale edildiğini söyledi.

Başbakan, İngiltere polisinin olaydan hemen hemen 8 dakika geçmesiyle saldırıyı “terör vakası” olarak açıkladığını ve 48 yaşındaki olan beyaz tenli erkek saldırganın olay yerinde yakalandığını öğrenildi. Güvenlik güçlerinin, saldırganın tek başına saldırıyı düzenlediğine inandığını savunan Theresa May, şunları söyledi: “İngiliz polisi camilerin güvenlik ihtiyaçlarını değerlendirecek ve ihtiyaç duyulacak ek kaynaklar sağlayacak. Özellikle Müslüman toplumun tamamı için son derece önemli olan ramazanın son haftasında. Bu, ibadethanelerinin yakınında Müslümanlara karşı bir saldırıydı. Terörizmin her türlüsü, ne şekilde olursa olsun, aynı temel ortak hedefe sahip; bizi birbirimizden ayırmaya çalışıyor, son derece değerli bu ülkede paylaştığımız dayanışma ve vatandaşlık bağlarını yok etmeyi hedefliyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz.” İfade, inanç ve ibadet özgürlüğü gibi temel özgürlüklerin toplumu bir arada tuttuğunu söyleyen Başbakan May, “Bu sabah bu özgürlüklerimizi yok etme girişimiyle karşılaştık.” ifadelerini kullandı.

Başbakan May, “İki hafta önce burada söylediğim gibi uzun yıllar bu ülkede aşırıcılığa çok fazla tolerans gösterildi. Bu İslamofobi dahil olmak üzere aşırıcılığın her türlüsü anlamına geliyor. Bu sebeple hükümetimiz aşırıcı ve nefret söylemini içeren ideolojinin kökünü kazımak için harekete geçecek.” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ