Sanikhaber.com

Gelecekte Yaşanacak Su Krizi İçin Önlemler Alınmaya Devam Ediyor! Deniz Suyunu İçme Suyuna Çevirecek Bir Yöntem Daha Bulundu!

Gelecekte Yaşanacak Su Krizi İçin Önlemler Alınmaya Devam Ediyor! Deniz Suyunu İçme Suyuna Çevirecek Bir Yöntem Daha Bulundu!
Deniz Suyunu İçme Suyuna Çeviren Yeni Yöntem !
Araştırmacılar, deniz suyundan bir saatte 6 litre içme suyu yapan bir yöntem yapıldı. Bulunan bu yöntemin tüm dünyadki arıtma tesislerince kullanılması için çalışmalara devam ediliyor. Tüm ülkeler, gelecekte kesin yaşanması beklenen su krizine şimdiden önlemler almaya devam başladı. Dünyanın çeşitli bölgelerinde boy gösteren çeşitli su kaynağı krizi, insanlık tarihi için gelecekteki en büyük ve en zor dönüm noktalarından biri olacak. Elbette böyle bir olay karşısında alınacak önemlerin sayısı ve önemide artıyor. Temel anlamda 4/3 ‘ü su olan bir gezegende susuzlukla karşı karşıya olduğumuzdan, gözleri denizlere ve okyanuslara çevirdik.
Günümüz teknolojisi ile deniz suyunu içme suyuna döndürme verimli ve kurtarıcı bir şekile döndürmek için yeterli değil. Bir adada tek başınıza yaşayacak olsanız deniz deniz suyundan kendinize yetecek kadar içme suyu yapabilirsiniz, ancak bu suyu milyonlarca insanın ihtiyacını karşılamak için zorlu bir sınav. İçilebilir suyun deniz suyundan çevrilmesi ve elde edilmesi en eski araçlardan biri, suyu buharlaşana kadar kaynatmak ve sonra saflaşmış olan buharı tekrar yoğunlaştırmaktır. Bu tekniğin bilimsel adı danıtma yöntemi olarak geçiyor ve oldukça yavaş geçen bir süreçtir. Ayrıcı bu yöntem için en büyük sorun, fazlasıyla enerji istiyor olmasıdır.
Rice Üniversitesi’nde yapılan araştırmlarda, bir grup bilim insanı damıtma işlemleri için gereken enerji miktarını azaltıp, aynı zamanda da elektrik şubelerinin kullanımıda azaltacak bir yol buldular. Rice Üniversitesi araştırmacısı Qilin Li, açıklamasında, ”“Güneş ışığını 25 kez konsantre hale getiren bir lens kullanıldığında yoğunluk artmaya başladı ve su üretimi saatte -metrekare başına 6 litreye kadar çıktı” ifadelerini kullandı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ