Sanikhaber.com

Gaziantep’de Zabıta Ekipleri Tarafından Durdurulan Suriyeli’nin Aracında 500 Kg Sahte Zeytinyağı Tespit Edildi

Gaziantep’de Zabıta Ekipleri Tarafından Durdurulan Suriyeli’nin Aracında 500 Kg Sahte Zeytinyağı Tespit Edildi

Sahte bal ve sahte reçel gibi ürünlerden sonra yetkililer şimdi de sahte zeytinyağıyla uğraşıyor.

Bal ve reçel gibi ürünlerden sonra yetkililer şimdi de sahte zeytinyağıyla uğraşıyor. Gaziantep’te zabıta ekipleri, arama yaptıkları bir araçta bidonlar dolusunca bulunan toplam 500 kilogram sahte zeytinyağı ele geçirdi.

Bal ve Reçelden Sonra Sıra Sahte Zeytinyağında

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde belediye zabıta ekipleri, çevre yolunda şüphe çeken  Suriyeli Ahmet A. (37) yönetimindeki 27 SCA 156 plakalı aracı durdurdu. Araçta yapılan aramada aracın bagaj kısmında 25 kilogram ağırlığında 20 adet bidon içerisinde bulunan toplam  500 kilogram zeytinyağı tespit edildi. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri kaçak üretildiği tahmin edilen zeytinyağlarının sahte olduğunu tespit etti. Ekipler, detaylı incelemelerinde sahte zeytinyağının atıklarla farklı kimyasalların karıştırılması ile elde edildiğini belirledi.

İslahiye Belediye Başkan Yardımcısı Murat Ergin Mideoğlu, ele geçirilen zeytinyağlarının sahte olduğunu  belirterek , “Şimdi insanlar, sahte yağları geçim kaynağı haline getirmişler. Maalesef zeytinyağına benziyor ancak kesinlikle zeytinyağı değil. Bunu yaparken yasal olmayan maddeler kullanarak, halkın sağlıyla oynuyorlar” dedi.

Suriyeliler Sahte Yağ Üretiyor

Başkan Mideoğlu, sahte yağları üretenlerin Suriyeli olduğunu vurgulayarak, “Suriyeliler kendi ülkelerinde yaptıkları kuralsızlığı bizim ülkemizde de uygulayacaklarını zannediyorlar. Burası Türkiye Cumhuriyeti’dir. Yokluk insanları farklı şeyleri yaptırabilir. Fakat biz buna da izin vermeyeceğiz. Kimse halkımızın sağlığıyla oynayamaz” dedi.

Son Yıllarda Kaçak Zeytinyağları Arttı

Mideoğlu, son 1,5 yılda yaklaşık 4 ton kaçak zeytinyağı ele geçirdiklerini belirterek, “Geçen yıl 2 ton, bu yılın ilk altı ayında da 2 tona yakın kaçak zeytinyağı ele geçirdik. İmha ettik. Ama son dönemlerde ele geçirilen zeytinyağlarının ise sahte olduğunu görüyoruz. Özellikle Suriyelilerin, sahte zeytinyağı ürettiklerini tespit ettik. Daha önce de sahte bal ve reçel de üretildiği bilgisini almış ve yaptığımız çalışmalarla sahte ürünleri ele geçirmiştik. Sahte ürünlerin her türüne yönelik denetimlerimiz çok ciddi bir şekilde sürecektir” ifadelerini kullandı.

Sahte Zeytinyağını Ayırt Etmek Çok Kolay

İslahiye Belediyesi Zabıta Amiri Sedat Palta ise kaçak ve sahte ürünlerine yönelik operasyonları devam ettiğini belirterek, sahte yağı nasıl gerçek yağdan ayırt edebileceği konusunda bilgiler verdi. Zabıta Amiri Palta, “Özellikle sahte ürün satanlara karşı dikkatli olmalıyız. bizim mücadelemize rağmen, bazı insanlar, ucuz olması nedeniyle sahte ürünleri tercih ediyor . Ancak ürünün sahte olduğunu anlayanlar almıyor. Genellikle bilmeyenler, ‘ucuz’ diye alıyor. Zeytinyağının gerçek ve sahte olduğunu anlamak çok basit. Gerçek zeytinyağına tuz ruhu kattığımızda renginde hiç bir değişiklik olmaz. Ama sahtesi ise içerisine katılan kimyasallara göre pembe ya da siyah renk alıyor” dedi.

Zabıta ekipleri tarafından para cezası kesilen Suriyeli Ah A. hakkında adli makamlar tarafından da işlem başlatıldı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ