Sanikhaber.com

Filipinler’den Açıklama: Karşı Saldırı Olmadığı Sürece Komünist İsyancılara Yapılan Saldırılar Durduruldu

Filipinler’den Açıklama: Karşı Saldırı Olmadığı Sürece Komünist İsyancılara Yapılan Saldırılar Durduruldu

Filipinler hükümetinin yapmış olduğu duyuruya göre ülkedeki komünist isyancılara yapılan saldırılar durduruldu.  Hükümet, Filipinler Komünist Partisi’nin silahlı kuvvetlerine, güvenlik güçlerine saldırılmaması konusunda anlaşma talep etti. Ardından isyancılara yönelik saldırıların durdurulacağını açıkladı.

Hükümetin barış görüşmeleri için görev verdiği Silvestre Bello, ateşkes kararının barış anlaşması konusunda bağlantıları güçlendirmeyi amaç edindiğini söyledi.

Bello, hükümetin kararının nasıl ve ne zaman uygulanacağına dair bir şey söylemedi.  Bello “Hükümet, aldığı kararla Yeni Halk Ordusu’nun ateşkes yapmasına karşılık verdiğini bildirir.” dedi.

Askeri yetkililer de, isyancılarla çıkan çatışmada 5 isyancının ölü olarak ele geçirildiğini duyurdu. Polis 50’ye yakın teröristin Maasin bölgesindeki bir karakola baskın düzenlediğini ve silahlarla birlikte cihazları ve polis otosunu çaldığını kaydetti.

Filipinler Ulusal Demokratik Cephesi (NDFP)’nin barış görüşmelerinde hükümet yanlısı olduklarını açıklaması da Filipinler hükümeti tarafından beğeniyle karşılandı. NDFP barış elçisi Fidel Agcaoili, CPP ve NPA’ya Filipinler askeri ve polis teşkilatı mensuplarına saldırmazlık konusunda bir çağrı daha yaptı. Ayrıca terörü kınadıklarını ve bu konuda mücadele vereceklerini bildirdi. Terörün ve isyanın ancak birlikte hareket edilerek bitirilebileceğini kaydetti.

Bello, hükümetin saldırmazlık ve güçler birliği teklifini ilgiyle kabul ettiğini belirtti. Teröre ve isyana karşı omuz omuza mücadele vereceklerini ve bunu memnuniyetle yapacakları hususunda hükümete güven verdi. CPP ve NPA,  1969’dan beri saldırılarına ara vermeksizin devam ederken, bu direniş hareketi boyunca yaklaşık 40 bin insan öldü.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ