Sanikhaber.com

FETÖ Adli Tıp Yapılanmasına Karşı Açılan Soruşturmada İlk Dava Bugün Görüldü ! İşte Hayrete Düşüren O İfadeler

FETÖ Adli Tıp Yapılanmasına Karşı Açılan Soruşturmada İlk Dava Bugün Görüldü ! İşte Hayrete Düşüren O İfadeler

FETÖ ve PDY’nin İstanbul Adli Tıp oluşumuna karşı 37’si tutuklu, 3’ü firari, toplamda 52 sanığın, “Silahlı terör örgütüne üye olmak”  suçundan 15 seneye kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına karar verildiği davaya bugün başlandı. Adli Tıp Kurumu’nda raportör olarak görev alan tutuksuz olarak yargılanan Muhammed Nabi Kantarcı, “Adli Tıp Kurumu’nda kimler FETÖ’cü sorusunun sorulması üzerine, “Net bir şekilde şunu söyleyebilirim. Islak imza ekibinin sağında solunda kim varsa onlardan olduğunu düşünüyorum. Zaten yapı, kendisini gizleyen bir yapı. Devlet sırrı niteliğinde şeyler var, bunları burada kesinlikle söyleyemem” şeklinde ifade verdi.

Davanın İlk Duruşması Görüldü

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan davanın ilk duruşmasına tutuklu sanıkların 37’si eksiksiz katıldı. Tutuksuz sanıklardan da 9’u mahkeme salonunda hazır bir şekilde bulundu.  Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, avukatı olmayan sanıklar Esat Şahin, Ahmet Selçuk Gürler, Nurettin Ömür, Mine Ömür, Mehmet Burak Dalbudak, Bünyamin Başpınar için müdafi atanması amacıyla baroya müzakere yazılması kararı çıkarıldı. İddianame tüm herkese gönderildiği için okumayan Başkan Dağ, duruşmanın SEGBİS sistemi ile kayıt altına alınacağını duyurdu.

Duruşmada tutuksuz olarak yargılanmasına devam edilen İstanbul Adli Tıp Kurumu el yazısı uzmanı Hasan Bayram, 2010 senesinde Adli Tıp’ta memur olarak göreve başladığını, ardından kurumun yapmış olduğu sınavdan başarılı bir sonuç alarak fizikçi olduğunu ifade etti.

Bayram, ifadeleri verdi “Evimde bulunan 1 dolarlar çok eski tarihli. Çocukluğumdan kalma para biriktirme alışkanlığım vardı. Üniversite yıllarımda da bu parayı 60-70 dolar seviyesine getirdim, hırsız girdi, çoğunu almış, iki tane 1 doları bırakmış. O dolarlar onlar. Şüphelendiğim kişi de aynı okuldan arkadaşımdı”

Kendisinin Dursun Çiçek vak’asından sonra Adli Tıp’ta görev almaya başladığını belirten Bayram, “Dursun Çiçek hadisesi bittikten sonra ben oraya geldim. Hiçbir şekilde müdahilliğim olmadı. İmza yetkisi aldıktan sonra da kamuoyuna mal olmuş hiçbir dosyaya imza atmadım. Bank Asya’da bir hesap açmış olduğumu dahi ilk başta hatırlamadım. Sonradan hatırladım, ablama borç verdiğim param vardı, onu alınca Bank Asya’ya yatırdım. Parayı yatırdığım zaman da para yatırılmasına ilişkin bir talimattan kesinlikle haberim yoktu”dedi.

Açığa alınmasını haksızlık olarak iddia eden Bayram, “Kurum başkanımız açığa alındığında bir açıklama yapıyor, benim 17-25 Aralık sürecinde FETÖ’nün propagandasını yaptığımı söylüyor. Savcı sorduğunda da bilmediğini söylemiş. İnsanların hayatlarıyla oynamak bu kadar kolay olmamalı” iddialarında bulundu.

Tutuksuz olarak yargılanan bir diğer sanık Muhammet Nabi Kantarcı, 2007 senesinde Adli Tıp Kurumu’nda görev aldığını, daha sonra Van’a atandığını belirterek, Dursun Çiçek ve Ergenekon olayı ile alakalı işler bittikten sonra  kurumdaki uzman kadronun Ergenekoncu oldukları şüphesiyle tasfiye edildiğini söyledi. Kurumda uzman kadronun eksilmesi üzerine Van’dan İstanbul’a geri çağrıldığını belirten Kantarcı, “Fizik İhtisas Dairesi’nde raportör olarak çalışttım. Sonra da uzman oldum. 17-25 Aralık’tan 5 gün sonra 2. İhtisas Kurulu’na sürgün edildim. Burası sürgün yeri, buraya gelen dosyalar en zor, en kapsamlı dosyalardır. Burada olmamın nedeni iki tanıktır. Beni ihbar eden kişinin de FETÖ’cü olduğunu düşünüyorum” iddialarında bulundu.

Sanık Kantarcı, “Islak imzada kumpas davasında yargılanan Fizik İhtisas Dairesi Başkanı Eyüp Kandemir’in odasına, 17-25 Aralık’tan sonra gelmeyen yoktu” ifadelerini verdi. Kantarcı’nın Adli Tıp Kurumu eski Başkanı Haluk İnce’nin baldızını işe başlattığını söylemesinin üzerine Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, şu şekilde konuştu “Bizim memleket biliyorsunuz akrabaya iş vermeyi sever. Nepotizm biliyorsunuz bu memleketin hastalıklarından birisidir” .

Kantarcı, Başkan Dağ’ın, “Adli Tıp Kurumu’nda kimler FETÖ’cü sorusunu sorması üzerine, “Net bir şekilde şunu söyleyebilirim. Islak imza ekibinin sağında solunda kim varsa onlardan olduğunu düşünüyorum. Zaten yapı kendisini gizleyen bir yapı. Devlet sırrı niteliğinde şeyler var, bunları burada kesinlikle söyleyemem” ifadelerini verdi. Kantarcı, Bank Asya’da hesabının bulunması hakkında , “Ben milliyetçi bir insanım. Bütün medya Bank Asya’yı batırmak istendiğini yazıyordu. Bankaya karşı bir linç girişiminin olduğu söyleniyordu, ben de yatırdım. Yüklü dediğiniz miktar 10 bin TL’dir. O zaman zaten terörle ilgisi yoktu. Şimdi pişmanım” şeklinde konuştu. Duruşma, tutuksuz sanıkların sorgusu ile sürüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ