Sanikhaber.com

Ehliyette Yeni Dönem 2018 Yılında Başlıyor. Kağıt, Kalem İle Sınava Girme Devri Kapanıyor

Ehliyette Yeni Dönem 2018 Yılında Başlıyor. Kağıt, Kalem İle Sınava Girme Devri Kapanıyor

MEB Türkiye genelinde bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 2018 yılından itibaren tüm Türkiye’de “e-sınav” salonlarının hayatımıza girmesiyle beraber motorlu taşıt sürücü kursu sınavlarında kağıt ve kalem devri kapanacak, adaylar sınavlarını bilgisayar üzerinden yapacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca verilen bilgiye göre, MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, pilot uygulama olarak 28 ildeki 32 e-sınav salonunda yapılan motorlu taşıt sürücü kursu “e-sınav”larının, bu sene sonuna kadar 81 ilde yapılmasına olanak sağlayacak.

Daha önce Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Malatya, Eskişehir, Bursa, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Erzurum, Van, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Mersin, Kahramanmaraş, Hatay, Balıkesir, Denizli, Düzce, Konya, Afyonkarahisar, Antalya, Kayseri, Kocaeli, Manisa ve Tekirdağ’da yer alan e-sınav merkezlerinin tüm illerde yapılmasıyla 2018’den itibaren motorlu taşıt sürücü kursu sınavlarının kağıt ve kalemle yapılması engellenecek.

SINAV SONUÇLARI HEMEN AÇIKLANACAK

Türkiye genelinde uygulanacak olan e-sınav salonlarında, senede 4 milyon 298 bin 770 adayın sınava girmesi bekleniyor. Adaylar, e-sınav ile elektronik ortamda görsellik bakımından zengin soruları yanıtlayarak öğrendiklerini etkin şekilde sınavlarda yapabilecek.

E-sınav uygulaması ile beraber, adaylar randevu sistemiyle en yakın tarihte sınav olabilecek, sınav bitiminde kaç puan aldıklarını hemen öğrenebilecek. Kullanıcı dostu bilgisayar ara yüzü ile adaylar, cevap kağıdında yanlış işaretleme, işaretlemeyi unutma gibi hatalardan artık etkilenmeyecek. E-sınavlarda, işitme engelli vatandaşlar için görsel, video, animasyon ve işaret diliyle gösterilen sorular yer alacak. Yeni uygulama, soru ve yanıt kağıdı baskısı, işçilik, tasnif, nakliye gibi maliyetlerin düşmesinin de sebebi olacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ