Sanikhaber.com

Ege Denizinde 4.1 Şiddetinde Bir Deprem Daha Yaşandı!

Ege Denizinde 4.1 Şiddetinde Bir Deprem Daha Yaşandı!

AFAD’dan alınan bilgiler doğrultusunda Ege Denizi’nde 4.1 büyüklüğünde deprem yaşandı. 13.37’de kayıtlarımıza geçen deprem yerin yaklaşık olarak 15.91 km altında meydana geldi. Geçtiğimiz pazartesi de 6.2 şiddetinde deprem meydana gelmişti  ve İzmir, İstanbul olmak üzere birçok çevre ilde şiddeti duyulmuştu.
Geçtiğimiz pazartesi günü de 6.2 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, deprem İzmir ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde hissedilmişti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Sismoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Orhan Polat, 12 Haziran Pazartesi günü Ege’de oluşan 6.2 şiddetinde ki deprem için, “Ana şoktan hemen sonraki 7 dakika içerisinde çok sayıda artçı sarsıntı meydana geldi. Bu haliyle deprem, enerjisini büyük oranda boşaltmışa benziyor. Bundan sonra literatürdeki örneklerle karşılaştırdığımızda ana şoka yaklaşan ya da ana şoku geçen başka bir büyük deprem olma ihtimali zor görünüyor.” ifadelerini kullandı.

“Fay 6,8 deprem büyüklüğüne kadar deprem üretebilir”

Depremin ana oluşumunun Midilli fayı olduğunu dile getiren Polat, “Midilli fayı yaklaşık 30 kilometre uzunluğundadır. Bu büyüklükteki bir fay 6,8 büyüklüğüne kadar deprem üretme potansiyeline sahip. Artçıları incelediğimizde bu fayın güneydoğu tarafında yani Türkiye’ye, Foça’ya bakan tarafında 25 kilometre uzunluğunda bir bloku kırdığını görüyoruz.” diye konuştu.

Doç. Dr. Polat, Midilli fayının bağımsız bir fay olduğunu, İzmir’deki deprem üreten fay sistemleriyle doğrudan ilişkili görülmediğine işaret ederek, “Midilli fayı için 30 kilometre ve 6,8’e kadar deprem üretme potansiyeline sahip diyorsak, Allah korusun, ileride uzun vadede 6,8’lik deprem ürettiği taktirde gözle görülebilecek tsunami dalgalarının oluşmasına neden olur. Bu dalgalar Japonya’da veya Endonezya’daki meydana gelen depremlerde olduğu gibi çok büyük dalga yaratmaz. İnsanların gözle görebildiği dalga oluşur.” diye ifade etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ