Sanikhaber.com

CHP’li Yıldız Biçer, Kışladaki Zehirlenmeleri Kırmızı Et İle İlişkilendirdi

CHP’li Yıldız Biçer, Kışladaki Zehirlenmeleri Kırmızı Et İle İlişkilendirdi

CHP Manisa Milletvekili Yıldız Biçer, Manisa Birinci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı General Seyfettin Çalbatur Kışlası’ndan zehirlenme şüphesiyle gözetim altına alınan askerlerle alakalı açıklamalarda bulundu.

Hastalanan askerlerden edinilen bilgiye göre kırmızı et yedikten sonra olayın yaşandığı söylendi.
Manisa 1’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı General Seyfettin Çalbatur Kışlası’ndan gıda zehirlenme şüphesiyle gözetim altına alınan 69 askerin tamamı taburcu edildi. CHP’li vekil Biçer , taburcu olmadan önce askerleri ziyaret etti, durumları hakkında bilgi edindi. Ardından parti binasında basın açıklaması yapan Biçer, şunları söyledi:
“Askerler şunu net olarak ifade ediyorlar; ‘Yerken çok zorlandık. Et kokuyordu. Kokudan dolayı yiyemedik. Birkaç lokma yiyenler dahi zehirlendi.’ Vali bey numunelerden alınan ve et parçalarından alınan hiçbir kültür sonucu çıkmadan, askerlerin gaita ve alınan kan kültürlerinin sonucu çıkmadan; çünkü bu kültürlerin üremesi için en az 24 saat, ideal olarak da 72 saat gerekmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde olaydan birkaç saat sonra hiçbir yetkili ve sorumluluk sahibi çıkıp, ‘Efendim hiçbir belirtiye rastlanmamıştır’ diyemez. Bilimsellikten ve sorumluluktan uzak bir açıklamadır. Olayın başlangıcı, Batı Kışla’daki yemekten kaynaklanan zehirlenmeye kadar dayanıyor. Orada ilk gün ‘Hindi eti çiğdi. Hindi etinin özellikle kemikle etinin birleştiği yerlerde kırmızı bölümler vardı’ dediler. Bizde bir açıklama yaparak büyük bir ihtimalle  ‘salmonella’ üreyecek dedik ve salmonella üredi. 72 saat sonra etin hijyenik olmayan, gıda kodeksine uygun olmayan şartlarda transferi, dondurulması, pişirilmesi ve sunumu sonucunda ette bulunan salmonella bakterisi eğer etin bütün kesimleri 70 derece sıcaklığa ulaşmadan insana yedirilirse, etteki bu bakteri insan vücuduna geçiyor. Bağırsağında bağırsak enfeksiyonu şeklinde bir gıda zehirlenmesine yol açıyor. Olay bu kadar netken, resmi bir açıklama halen daha yok. Manisa’da açıklamayı yapan yalnızca Manisa Valisi. Geçen sefer ‘Psikolojik’ dedi. Bu sefer ‘Efendim hiçbir toksine rastlamadık’ dedi.

Dünkü olay alınmayan tedbirler neticesinde gerçekleşmiştir. Bu akşam ya da yarın ne olacağı hiç belli değil.”

“BAKANINI İSTİFAYA DAVET EDELİM”

Mecliste verdiği önergelere cevap alamadığını ileten Biçer, AK Partili vekillere seslenerek “ Askerlerin neden zehirlendiğini birlikte araştıralım. Bu yemek şirketinin denetimini birlikte yapalım ve bu olaylara bir son verelim.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ