Sanikhaber.com

Bir Grup Müslüman İtikaf İbadeti İçin Hayatla İlişkilerini Kesti

Bir Grup Müslüman İtikaf İbadeti İçin Hayatla İlişkilerini Kesti

Kayseri’de 40 kişilik bir Müslüman grubu hayatla ilişkisini kesti. 40 kişiden oluşan grup Ramazan ayının son 10 gününde yapılan itikaf ibadetini yerine getirebilmek için camide yatıp kalkıyor. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in sünnetlerinden biri olan itikaf ibadetini yapmak için kendilerini camiye kapatan 40 kişi geceleri ibadet ile gündüzleri ise dinlenerek geçiriyor. Vatandaşlar ibadeti yerine getirebilmek için sadece abdest almak için camiyi terk ediyor.

İtikafa giren vatandaşlardan Ali Özkaya, Ramazan ayının son 10 gününün güzel geçirebilmek amacı ile itikafa girdiklerini dile getirdi. Ali Özkaya, “İtikaf, Peygamber efendimizin Ramazan’ın son 10 gününde yapmış olduğu sünnetlerden birisidir. Bizde Müslüman kardeşlerimizle birlikte bu sünneti yaşamaya çalışıyoruz. Amacımız, iyi bir Müslüman ve iyi bir vatandaş olmaktır. O yüzden son 10 günümüzü kıymetli bir şekilde değerlendirmek istiyoruz. Peygamber efendimizin bir hadis-i şerifinde ‘Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son 10 gününde arayınız’ buyurmaktadır. Bizde acaba Kadir Gecesi’ne denk gelir miyiz diye son 10 günü burada Müslüman kardeşlerimizle birlikte geçirmeye çalışıyoruz. Amacımız hem Kadir Gecesi’ni ihya etmek için burada bulunuyoruz” diye konuştu.

 “Peygamber Efendimiz HZ. Muhammed’in sünnetlerinden olan İTİKAF NEDİR?”
On bir ayın Sultanı olan Ramazan ayının son on gününde, geceli gündüzlü bir camiye girip ibadet etmeye itikaf adı verilir. Ramazan-ı şerifte itikaf müekked yani sünnettir. İtikaf sünnetini yerine getiren kişi, camide yer ve içer ayrıca yatar. Yalnızca abdest için camiyi terk edebilir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ